Scholz ocenia pierwszy rok urzędowania w wywiadzie dla magazynu „Focus”
#Scholz #wojna #Ukraina #NordStream2 #HartzIV #pakietstabilizacyjny
W wywiadzie dla niemieckiego magazynu politycznego „Focus” (25.11 br.) kanclerz Olaf Scholz podjął próbę analizy swoich doświadczeń z pierwszego roku urzędowania na stanowisku szefa niemieckiego rządu. Odniósł się też do kwestii związanych z wojną w Ukrainie, a także problemów energetycznych oraz pomocy dla niemieckiej gospodarki i konsumentów w czasie kryzysu.
Za „najbardziej bolesną lekcję” w pierwszym roku pełnienia funkcji kanclerza Scholz uznał rosyjską agresję na Ukrainę, która ‒ jego zdaniem ‒ oznacza „powrót wojny do Europy”. Stwierdził, że Rosja wprowadzając „wojnę i imperializm”, złamała wszystkie zasady ładu międzynarodowego na kontynencie. Scholz przekonywał o znaczeniu swoich rozmów telefonicznych z prezydentem Rosji (ostatnia taka rozmowa odbyła się we wrześniu br.), w których wzywał on Putina do zakończenia działań wojennych na Ukrainie. Zdaniem kanclerza, Putin się przeliczył, atakując Ukrainę, dlatego Rosja nie będzie zwycięzcą w tej wojnie. Rosja jest też w błędzie, myśląc, że kolejna fala uchodźców ukraińskich napływająca do Unii Europejskiej spowoduje, że Europa przestanie wspierać Ukrainę.
Zdaniem Scholza musi dojść do wycofania rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy. Póki to się nie stanie, Niemcy będą ‒ we współpracy z partnerami ‒ wspierać Ukrainę, dostarczając jej m.in. uzbrojenie. Przypomniał, że wspólnota międzynarodowa dała Putinowi jednoznacznie do zrozumienia, że użycie broni atomowej jest niedopuszczalne. Kanclerz zaprzeczył słowom byłego brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, który w niedawnym wywiadzie dla CNN stwierdził, jakoby Niemcy chciały szybkiego poddania się Ukrainy.
Odnosząc się do problemów energetycznych, Scholz przytoczył przykłady działań, które mają na celu uniezależnienie Niemiec od dostaw gazu z Rosji, w tym budowę terminalów LNG, zabezpieczenie odpowiednej infrastruktury, dalszą eksploatację trzech elektrowni jądrowych. Określił też jako „trudne do wyobrażenia” rozpoczęcie dostaw gazu rosyjskiego przez ocalałą nitkę gazociągu Nord Stream 2. Mówiąc o transformacji energetycznej, przyznał, że Niemcy nadal będą potrzebowały gazu jako „technologii przejściowej. Odrzucił jednak możliwość podjęcia przez Niemcy wydobycia u siebie gazu łupkowego. Kanclerz zapewnił, że cel związany z osiągnieciem do 2045 r. neutralności klimatycznej pozostaje aktualny.
W kwestiach polityki społecznej kanclerz podkreślił znaczenie wprowadzenia „dochodu obywatelskiego” (Bürgergeld), zmieniającego dotychczasowe przepisy dotyczące świadczeń dla bezrobotnych znane jako Hartz IV, oraz wdrożenia funduszu stabilizacji gospodarki o wartości 200 mld euro. Ta druga decyzja, obowiązująca do wiosny 2024 r., ma skompensować wzrost cen energii, ogrzewania i paliwa, co ‒ zdaniem Scholza ‒ dowodzi troski państwa o obywateli. Kanclerz odparł zarzuty, że pakiet stabilizacyjny spowoduje nadmierne zadłużenie państwa, krajów związkowych i gmin. (V. Savinok)
28 listopada 2022
https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/interview-kanzler-focus-2145812