Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Serwis Instytutu Zachodniego 103/2019

NOWA NIEMIECKA AGENCJA DS. INNOWACJI

#innowacje #Agentur #Sprunginnovationen #Laguna #Altmaier #Karliczek

Pod kierownictwem Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych i Ministerstwa Gospodarki i Energii powstanie w Niemczech Agencja ds. Innowacji (niem. Agentur für Sprunginnovationen). Rząd federalny zarekomendował utworzenie agencji w sierpniu 2018 r., po zaleceniach wypracowanych przez Komisję ekspercką ds. badań i innowacji oraz w ramach inicjatywy „dialogu innowacyjnego” kanclerz Angeli Merkel.

Dyrektorem Agencji, utworzonej w formie spółki z o.o., mianowany został Rafael Laguna de la Vera; nie podjęto jeszcze decyzji o umiejscowieniu jej siedziby. Działalność Agencji zaplanowano początkowo na okres 10 lat. Finansowanie w tym okresie ma wynieść ok. 1 mld euro.

Rolą Agencji będzie nadanie nowych impulsów nauce i gospodarce niemieckiej; ma ona wspierać innowacje o potencjale przełomowej zmiany i zastąpienia znanych dotychczas technologii i usług, prowadzić „skauting innowacyjny”, organizować konkursy, umożliwiać przekształcanie nowatorskich projektów w konkretne spółki. Agencja ma także identyfikować „osoby o wysokim potencjale” (ang. High Potential Persons, Hipos), które nie odnajdują odpowiedniej płaszczyzny realizacji swoich idei. Obok stałego coachingu takie osoby mają otrzymywać pomoc w zakresie administracyjnym, handlowym i prawnym. (TM)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/sprunginnovationen-1650508

 

WZROST LICZBY MIESZKAŃ PRZY UTRZYMUJĄCYCH SIĘ DYSPROPORCJACH REGIONALNYCH

#mieszkania #Niemcy #badania

Według najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego Destatis z końcem 2018 r. liczba mieszkań w Niemczech wyniosła 42,2 mln. Jest to wzrost o 267 tys. (lub o 0,6 p.p.) w stosunku do roku poprzedniego. Na jednego mieszkańca Niemiec przypada przeciętnie 46,5 m2 przestrzeni mieszkalnej. Stanowi to wzrost o 0,4 m2 w porównaniu z 2017 r. oraz o 7,7 m2 w odniesieniu do 1999 r. Zjawisko uzasadnia się z tym, iż liczba członków gospodarstw domowych spada i tym samym zwiększa się przestrzeń mieszkalna przypadająca na pojedynczego lokatora. Z badania wynika również, iż przeciętny czynsz brutto bez ogrzewania wynosi 473 euro na miesiąc.

Badanie Instytutu Niemieckiej Gospodarki (Institut der Deutschen Wirtschaft) wskazuje równocześnie na znaczące nierówności regionalne w poziomie zaspokojenia popytu na mieszkania. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkań wybudowanych w latach 2016-2018 oraz szacunki zapotrzebowania na 2020 r., badacze doszli do wniosku, że w 7 największych niemieckich miastach powstaje jedynie 79% mieszkań niezbędnych do wyrównania rosnącego popytu. Równocześnie w 69 z 401 powiatów liczba nowo budowanych mieszkań przekracza o 50% popyt szacowany na 2020 r. Jest to zwłaszcza widoczne w Saksonii-Anhalt i w Kraju Saary, gdzie powstaje odpowiednio o 19% i 67% więcej mieszkań niż prognozowane zapotrzebowanie. W skali całych Niemiec budownictwo mieszkaniowe zaspokaja 83% przewidywanego zapotrzebowania na 2020 r.

Pogłębiają się dysproporcje między terenami wiejskimi/małomiejskimi, dla których problematyczna jest duża liczba pustostanów, a metropoliami, dotkniętymi znaczącym wzrostem kosztów wynajmu. Ponadto istnieją w tym względzie wyraźne różnice pomiędzy poszczególnymi miastami. (MW)

https://www.destatis.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/2019/07/PD19_285_31231.html

https://www.iwkoeln.de/fileadmin/user_upload/Studien/Report/PDF/2019/IW-Report_2019_Wohnungsbaubedarfmodell.pdf

https://www.iwkoeln.de/presse/interaktive-grafiken/beitrag/ralph-henger-michael-voigtlaender-wo-der-wohnungsbedarf-am-hoechsten-ist.html

 

„AFERA NISZCZARKOWA” W AUSTRII

#Kurz #Reisswolf #ÖVP #dokumenty

Pracownik Kancelarii Federalnej Austrii miał według doniesień prasy zniszczyć pięć dysków twardych krótko po publikacji nagrań z Ibizy, które doprowadziły do upadku rządu kanclerza Sebastiana Kurza. Sprawa wyszła na jaw, ponieważ ów urzędnik nie zapłacił 76 euro za usługę zniszczenia dysków twardych firmie Reisswolf, która zgłosiła sprawę na policję. Fakt zniszczenia dysków oraz sposób w jaki tego dokonano powoduje wiele niejasności i stwarza pole do spekulacji. Pracownik firmy twierdzi, że w 25-letniej historii zakładu nie zdarzyło się, by ktoś dokonał zniszczenia pod fałszywym nazwiskiem. Jednocześnie opisuje, że klient był nerwowy oraz domagał się, by już zniszczone elementy włożyć ponownie do niszczarki oraz nalegał na zwrot przemielonych elementów.

Partie opozycyjne (SPÖ oraz NEOS) domagają się wszczęcia śledztwa dotyczącego ewentualnych powiązań S. Kurza z nagraniami z Ibizy. Rozważa się także nadzwyczajne posiedzenie parlamentu w tej sprawie. Jednocześnie rzecznik partii byłego kanclerza (ÖVP) twierdzi, że była to normalna procedura usuwania wrażliwych danych w momencie przekazywania władzy w urzędzie kanclerskim. Sam Kurz również twierdzi, że to normalny sposób obchodzenia się z danymi wrażliwymi. (PSA)

https://www.tagesschau.de/ausland/kurz-221.html

https://diepresse.com/home/innenpolitik/5664253/SchredderAffaere_Pilz-vermutet-Auftrag-von-Mitarbeiter-Bluemels

https://www.noen.at/in-ausland/shredder-affaere-reisswolf-chef-sieht-hoechst-ungewoehnlichen-vorgang-oesterreich-leobendorf-ibiza-video-korruption-wahlkampffinanzierung-oevp-155822941

 

MNIEJSZOŚĆ SERBOŁUŻYCKA W SAKSONII I BRANDENBURGII

#Serbołużyczanie #Saksonia #Brandenburgia

Serbołużyczanie nie czują się wystarczająco reprezentowani w parlamentach landów Brandenburgii i Saksonii. Podejmowano już próby zwiększenia wpływów tej mniejszości, ale dotychczasowe działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Obecnie trwają dyskusje o założeniu partii Serbołużyczan w obu krajach związkowych.

Założony w kwietniu serbski parlament „Serbski Sejm” dąży do zapewnienia lepszej reprezentacji interesów serbołużyckich w Niemczech i na arenie międzynarodowej (o jego powstaniu pisaliśmy w Serwisie IZ 89/2019). „Serbski Sejm” postuluje m.in. zniesienie 5% progu wyborczego dla serbołużyckiej partii w wyborach do Landtagu w Saksonii. W Brandenburgii taka zasada dla partii mniejszościowych już obowiązuje, jednak Łużycka Partia Ludowa (Serbska Ludowa Strona), która powstała w 2005 r., nie została tam dopuszczona do wyborów we wrześniu 2005 r. z przyczyn formalnych.

Lewicowy polityk i prawnik Heiko Kosel widzi możliwość powstania w najbliższej przyszłości partii serbołużyckiej w Saksonii i Brandenburgii, ale jednocześnie podkreśla, że integracja posłów serbołużyckich z istniejącymi ugrupowaniami politycznymi jest lepszą drogą reprezentowania interesów tej mniejszości. Kosel przypomniał też, że wszystkie partie w Saksonii w pierwszym okresie legislacyjnym po zjednoczeniu zapewniały, że Serbołużyczanie znajdą się na znaczących pozycjach na listach wyborczych. Obecnie oprócz Kosela w saksońskim parlamencie są tylko dwaj inni Serbołużyczanie: politycy CDU Marko Schiemann i Aloysius Mikwauschk.

Serbołużyczanie są zachodniosłowiańską grupą etniczną, żyjącą na Łużycach. Dzielą się na Górnołużyczan (Saksonia) i Dolnołużyczan (Brandenburgia). Obie grupy posługują się własnym językiem, a według oficjalnych danych w Niemczech jest około 60 000 Serbołużyczan. (MD)

https://www.deutschlandfunk.de/sachsen-und-brandenburg-sorben-wollen-mehr-einfluss-in.1939.de.html?drn:news_id=1032539

 

ZWROT CENNEGO OBRAZU

#dobrakultury #restytucja #sztuka #rabunekmienia #Włochy

Po 75 latach Galeria Uffizi we Florencji odzyskała cenny obraz niderlandzkiego malarza Jana van Huysuma „Vaso di Fiori”. Uroczystego przekazania obrazu dokonał minister spraw zagranicznych Heiko Maas podczas oficjalnej wizyty we Włoszech 19 lipca br.

Obraz, warty obecnie kilka milionów euro, został skradziony z muzeum w 1944 r. przez niemieckiego żołnierza i od tego czasu znajdował się w posiadaniu rodziny. O obrazie zrobiło się głośno na początku tego roku, kiedy dyrektor Galerii Uffizi Eike Schmidt umieścił w sali wystawowej jego czarno-białą kopię opatrzoną napisem w j. włoskim i niemieckim „skradziony”. Równocześnie parlamentarzyści z frakcji Die Linke wystosowali do rządu oficjalne zapytanie dotyczące możliwości zwrotu dzieła. Sprawa została przejęta przed Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które szybko i sprawnie doprowadziło do restytucji zrabowanego mienia. Warto jednak podkreślić, iż takie postępowanie jest raczej wyjątkiem, bowiem sprawami związanymi z przekazywaniem skradzionych dóbr kultury zajmują się wyspecjalizowane instytucje ‒ przede wszystkim Deutsches Zentrum Kulturverluste w Magdeburgu. (BR)

https://www.auswaertiges-amt.de/de/aussenpolitik/laender/italien-node/maas-vaso-di-fiori/2234062

https://www.zeit.de/kultur/kunst/2019-04/vaso-di-fiori-kunstrueckgabe-italien-bundesregierung-wehrmachtsoldaten

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640