Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Serwis Instytutu Zachodniego 12(135)/2020

„WALCZYMY Z NIEWIDZIALNYM WROGIEM!” ZAANGAŻOWANIE BUNDESWEHRY W DZIAŁANIA WOBEC KORONAWIRUSA

#koronawirus #AKK #Bundeswehra

Według minister obrony narodowej Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK) możliwe jest powołanie większej liczby rezerwistów Bundeswehry w celu wsparcia cywilnych służb medycznych w zwalczaniu zagrożenia ze strony koronawirusa i stworzenia specjalnych centrów kryzysowych, wspomagających administrację cywilną. W Ministerstwie Obrony powołano również Centrum Sytuacyjne ds. koronawirusa. Według ustaleń Centrum na dzień 19 marca br. tylko wśród pracujących w Bundeswehrze było 400 osób z podejrzeniem koronawirusa i 52 już zainfekowanych. Dodatkowo od kilku dni Bundeswehra pracuje w trybie kryzysowym z zastosowaniem pracy zdalnej. 

Tylko w ostatnich dniach do ministerstwa wpłynęło 50 wniosków lub zapytań o pomoc administracyjną. Personel Bundeswehry pomaga w zakupach odzieży ochronnej i sprzętu medycznego na wniosek Ministerstwa Zdrowia i we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych zawarto już 33 umowy o łącznej wartości 241 mln euro.

Bundeswehra rozbudowuje również zdolności w zakresie zakwaterowania, transportu, magazynowania i logistyki. Udostępniono 5 szpitali Bundeswehry i ok. 2000 łóżek na rzecz publicznej opieki zdrowotnej ‒ 60-70% pacjentów w szpitalach Bundeswehry to cywile. Ponadto na prośbę służby medycznej o zgłoszenie się rezerwistów posiadających wiedzę medyczną odpowiedziało ponad 2300 osób. Istnieje również pula 75 tys. rezerwistów, z którymi można się skontaktować w nagłych przypadkach. Minister AKK obiecała, że Ministerstwo Obrony „będzie wspierać tak długo, jak będziemy potrzebni”. (WO)

https://www.bmvg.de/de/mediathek/bundeswehr-bereitet-sich-vor-akk-kampf-gegen-coronavirus-225172

https://www.bmvg.de/de/aktuelles/corona-krise-auf-bundeswehr-ist-verlass-akk-generalinspekteur-225170

 

ROZWIĄZANIE ORGANIZACJI ZWIĄZANYCH Z RUCHEM „OBYWATELE RZESZY”

#ObywateleRzeszy #Reichsbürger #Seehofer

Rzecznik prasowy niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Steve Alter poinformował w czwartek 19.03.2020 r. na Twitterze o rozwiązaniu przez ministra Horsta Seehofera dwóch organizacji skrajnie prawicowych związanych z ruchem „Obywatele Rzeszy” (Reichsbürger). Tego dnia rozpoczęto akcję policyjną w mieszkaniach członków tych stowarzyszeń w 10 niemieckich landach. Mowa o organizacjach Geeinte deutsche Völker und Stämme oraz Osnabrücker Landmark.

Ruch „Obywatele Rzeszyˮ składa się z rozproszonych małych, lokalnych i koleżeńskich grup oraz sieci internetowych. Jego członkowie podważają zasadność istnienia Republiki Federalnej oraz jej obecny system prawny, chcąc odbudowy ‒ w różnie pojmowanej formie ‒ Rzeszy Niemieckiej. Federalny Urząd ds. Ochrony Konstytucji szacuje liczbę osób związanych z Ruchem na 19 tys. Około tysiąca z nich ma pozwolenie na broń. Ta część niemieckiej sceny skrajnie prawicowej jest już od kilku lat bacznie obserwowana przez niemiecki system bezpieczeństwa.

Z informacji udzielonych prasie przez niemieckie MSW wynika, że decyzja o rozwiązaniu ugrupowań związanych z tym ruchem motywowana jest głównie propagowaniem przez nie rasistowskich i antysemickich haseł, uprawianiem przez nie rewizjonizmu historycznego, a także pogróżkami, jakie organizacje te kierowały wobec osób sprawujących urzędy publiczne. (AK)

https://www.welt.de/newsticker/dpa_nt/afxline/topthemen/article206647851/Seehofer-verbietet-antisemitische-Reichsbuerger-Gruppe.html

https://www.sueddeutsche.de/politik/reichsbuerger-seehofer-1.4850716

https://www.verfassungsschutz.de/de/arbeitsfelder/af-reichsbuerger-und-selbstverwalter

 

DECYZJE RZĄDU FEDERALNEGO WS. BUDŻETU NA 2021 I PLANU FINANSOWEGO DO 2024

#budżet #Bundeswehra #finanse #obronność

Zgodnie z decyzją podjętą w dniu 18.03.2020 r., rząd federalny przewiduje zwiększenie budżetu na obronę o około 6,4 mld euro do 2024 r., rocznie prawie o 1,6 mld euro. W nadchodzącym roku wydatki te mają wynieść około 45,6 mld euro. Opracowany na podstawie decyzji rządu budżet będzie szczegółowo ustalany z Federalnym Ministerstwem Finansów, a następnie dyskutowany w drugiej połowie roku w Bundestagu. Decyzja rządu wskazuje na tendencję do zwiększania w praktyce gotowości operacyjnej Bundeswehry. Oprócz wzrostu nominalnego bardzo ważnym elementem jest także osiągnięcie porozumienia w sprawie finansowania poważnych projektów na dużą skalę w celu uzupełnienia braków w zdolnościach operacyjnych.

Nowe ramy finansowania Bundeswehry są w dużej mierze zasługą poprzedniej minister obrony Ursuli von der Leyen, która zainicjowała zmianę jej sytuacji finansowej w 2015 r. Od tego czasu budżet na obronę zwiększał się z roku na rok (w 2014 r. wyniósł 32,4 mld euro, a w 2019 r. prawie 43,2 mld). Obecnie władze federalne RFN wydają na obronę o około 1/3 więcej niż pięć lat temu.

W 2020 r. budżet na obronę wynosi 45,1 mld euro i obejmuje cztery główne obszary: koszty operacyjne (w głównej mierze wydatki na żołnierzy i pracowników cywilnych), umowy operacyjne dotyczące dalszego rozwoju Bundeswehry (m.in. usługi flotowe i dostawcy usług informatycznych BWI), wydatki inwestycyjne (na badania wojskowe lub na zakup nowego sprzętu) i wydatki emerytalne. W ostatnich latach widoczny jest wzrost wydatków na zakup i rozwój uzbrojenia oraz inwestycje w infrastrukturę i sprzęt informatyczny. (WO)

https://www.bmvg.de/de/aktuelles/bundesregierung-steigende-verteidigungsausgaben-bundeshaushalt-224840

https://www.bundeswehr.de/de/ueber-die-bundeswehr/modernisierung-bundeswehr/verteidigungshaushalt-trendwende-finanzen

 

 

WIDEOKONFERENCJA Z PREZYDENTEM ERDOGANEM

#Erdoğan #Merkel #Macron #Johnson #Turcja #Idlib #migracje

W dniu 17.03 br. odbyła się wideokonferencja z udziałem prezydenta Turcji, kanclerz Niemiec, prezydenta Francji oraz premiera Wielkiej Brytanii. Pierwotnie troje europejskich przywódców miało się udać na rozmowy do Stambułu, jednak ze względu na pandemię koronawirusa zadecydowano o spotkaniu w trybie online. Merkel podczas konferencji prasowej przeprowadzonej wieczorem tego samego dnia stwierdziła, że takie rozwiązanie było lepsze, niż gdyby ta „potrzebna rozmowa” w ogóle się nie odbyła.

Wideokonferencja dotyczyła przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa oraz sytuacji na granicy grecko-tureckiej ‒ pierwotnie miał to być jedyny temat rozmów. Była to już kolejna debata ze stroną turecką od czasu podjętej pod koniec lutego br. decyzji Erdoğana o umożliwieniu migrantom przejścia na terytorium UE wbrew postanowieniom porozumienia UE-Turcja z 18.03.2016 r.

Z doniesień wynika, że uczestnicy wideokonferencji wyrazili zadowolenie z obowiązującego stanu zawieszenia broni w syryjskim regionie Idlib, co do którego dwa tygodnie wcześniej porozumieli się prezydenci Turcji i Rosji. Przywódcy europejscy zapowiedzieli wygospodarowanie dodatkowych środków na pomoc humanitarną dla ludności przebywającej w regionie Idlib. Na konferencji prasowej kanclerz Merkel poinformowała o wspólnym ustaleniu, aby nadal „w znacznie szerszym zakresie” wspierać polityczne procesy zachodzące w Syrii; nie sprecyzowała jednak, jakie formy wsparcia rozważano.

Z wypowiedzi kanclerz wynikało, że nie rozmawiano o szczegółach zmian w porozumieniu pomiędzy UE a Turcją na temat migracji. Jak zaznaczyła, dyskusje na ten temat są jednak prowadzone pomiędzy Wysokim Przedstawicielem UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Borrellem a ministrem spraw zagranicznych Turcji Çavuşoğlu. Dodała, że w celu podtrzymania tego porozumienia nie wykluczono dalszej pomocy finansowej dla Turcji ani rozmów na temat niezrealizowanych dotychczas elementów tej umowy, np. unii celnej z Turcją. Strona turecka miała ponownie podkreślić, że Turcja chce pozostać aktywnym członkiem NATO. (AK)

https://www.bundeskanzlerin.de/bkin-de/aktuelles/pressekonferenz-von-bundeskanzlerin-merkel-nach-der-videokonferenz-der-staats-und-regierungschefs-der-europaeischen-union-videokonferenz-der-bundeskanzlerin-mit-den-staats-und-regierungschefs-der-tuerkei-frankreichs-und-grossbritanniens-1731734

https://www.sueddeutsche.de/politik/fluechtlinge-tuerkei-idlib-merkel-1.4849498

 

OTWARCIE WYSTAWY BEETHOVENA W BERLINIE

#Beethoven #RokBeethovenowski #Berlin #wystawa #Staatsbibliothek

W ramach trwającego obecnie Roku Beethovenowskiego w dniu 11 marca br. otwarto w Bibliotece Państwowej w Berlinie (Staatsbibliothek zu Berlin) wystawę poświęconą L. v. Beethovenowi (Beethoven-Ausstellung). Zgromadzono na niej pamiątki, manuskrypty dzieł, korespondencję, oryginały dokumentów etc. Większość z nich pochodzi ze zbiorów Staatsbibliothek. W ramach ekspozycji pokazano m.in. manuskrypt opery „Fidelio” (a w zasadzie trzy wersje opery) oraz mszy Missa solemnis, a także oryginalną partyturę V i IX Symfonii Beethovena, jak również wiele listów; znajdują się na niej też tzw. zeszyty konwersacyjne, które są unikatowym historycznym zapisem porozumiewania się kompozytora z otoczeniem w okresie stopniowej utraty słuchu; zeszyty zawierają jego myśli i dyskusje prowadzone na temat muzyki, jak również związków muzyki i sztuki. Ciekawym uzupełnieniem wystawy są autografy Beethovena (w zbiorach biblioteki znajduje się ich ok. 200) oraz rozmaite dokumenty prezentowane za pomocą wideo i stacji odsłuchowych.

„Te jedyne w swoim rodzaju źródła tworzą fascynującą bliskość z tym wyjątkowym artystą, który zrewolucjonizował muzykę…” ‒ zauważyła Monika Grütters, minister stanu ds. kultury, podczas inauguracji wystawy. Podkreśliła przy okazji, iż dzięki dotacjom Urzędu pełnomocnika rządu RFN ds. kultury i mediów (BKM) zostały zdigitalizowane wszystkie manuskrypty Beethovena; łącznie 19 300 stron. Kierowniczka działu muzycznego biblioteki Martina Rebmann, sprawująca pieczę nad spuścizną Beethovena, przedstawiła z kolei pogmatwane losy tych zbiorów w czasie II wojny światowej i okresie powojennym (część zbiorów Preußischer Staatsbibliothek w Berlinie trafiła w 1941 r. do zakonu benedyktynów w Krzeszowie na Śląsku; inne podzielono po wojnie między wschodnioberlińską Deutsche Staatsbibliothek i zachodnioberlińską Staatsbibliothek Preußischer Kulturbesitz; w 1992 r. obie biblioteki zostały połączone i funkcjonują pod wspólną nazwą Staatsbibliothek zu Berlin).

Wystawa Beethovena powstała dzięki dotacji BKM w wysokości 250 tys. euro. Ekspozycja ma być dostępna do 30 kwietnia br., jednak chwilowo jest nieczynna z powodu epidemii koronawirusa, podobnie jak wszystkie inne instytucje kultury; prawdopodobnie okres jej prezentacji zostanie wydłużony. (MWM)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/beethoven-ausstellung-in-der-staatsbibliothek-oeffnet-kulturstaatsministerin-gruetters-faszinierende-naehe-zu-diesem-ausnahmekuenstler--1729652

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/beethovens-neunte-im-original-1730130

https://www.deutschlandfunk.de/beethoven-ausstellung-in-der-staatsbibliothek-berlin-dem.1993.de.html?dram:article_id=472114

https://staatsbibliothek-berlin.de/die-staatsbibliothek/abteilungen/musik/projekte/diesen-kuss-der-ganzen-welt-die-beethovensammlung-der-staatsbibliothek-zu-berlin/

 

KOŚCIÓŁ WOBEC PANDEMII DECYZJE DOTYCZĄCE PUBLICZNEGO SPRAWOWANIA KULTU RELIGIJNEGO W NIEMCZECH

#koronawirus #religia #Kościół #nabożeństwa

Rosnący zasięg pandemii wirusa COVID-19 spowodował konieczność podjęcia drastycznych decyzji dotyczących ograniczenia publicznego sprawowania kultu religijnego. Poważna sytuacja we Włoszech doprowadziła do zamknięcia tamtejszych kościołów; już zapowiedziano, że celebracje liturgiczne Wielkanocy z udziałem papieża Franciszka będą niedostępne dla wiernych.

Niemiecka Konferencja Biskupów (DBK) zareagowała, wydając zalecenia dotyczące sprawowania liturgii w sposób ograniczający ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń (26.02.2020). Zdecydowanie dalej idące postanowienia podjęto w połowie marca, w ślad za regulacjami władz państwowych i poszczególnych krajów federacji. Początkowe plany ograniczenia liczebności uczestników nabożeństw, np. do 100 osób w diecezji Bamberg, ustąpić musiały radykalnym decyzjom zabraniającym zgromadzeń, które zakomunikowała kanclerz Angela Merkel 16 marca. Rygor ten objął wszystkie kościoły, meczety oraz synagogi. Na gruncie prawa kościelnego dekrety wprowadzające właściwe regulacje należą do biskupów diecezjalnych. Sytuacja w 27 niemieckich diecezjach jest zatem zbliżona, a DBK uruchomiło na stronie internetowej aktualizowany serwis informacyjny ze wszystkich biskupstw. Już obecnie podjęte decyzje o zamknięciu świątyń obowiązywać mają w okresie świąt Wielkanocy, a wiele diecezji odwołało zaplanowane na maj uroczystości Pierwszej Komunii oraz bierzmowania.

Bezprecedensowa sytuacja dotycząca warunków publicznego sprawowania kultu zwraca uwagę na potencjał tkwiący w nowoczesnych środkach przekazu, zwłaszcza mediach społecznościowych stwarzających namiastkę spotkania w rzeczywistym czasie. Nie zastępują one osobistego udziału w nabożeństwach, a choć Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że "bez słusznej i uzasadnionej przyczyny kapłan nie powinien odprawiać Ofiary eucharystycznej bez udziału w niej choćby jednego wiernego" (kan. 906), wierni korzystają w tym przypadku ze zwolnienia z takiego obowiązku w formie dyspensy udzielanej przez miejscowych biskupów.

Należy podkreślić reakcję organizacji charytatywnych Kościołów. Przewodniczący Komisji ds. Małżeństwa i Rodziny DBK abp Heiner Koch zaapelował o solidarność i wymierną pomoc adresowaną przede wszystkim do rodziców samotnie wychowujących dzieci, rodzin, dzieci oraz osób słabszych, wymagających wsparcia. Podkreślił wagę potencjału pomocy tkwiącego we wspólnotach parafialnych i przypomniał, że czas i zainteresowanie często nie kosztują ani centa. (NJ)

https://www.dbk.de/themen/coronavirus/

https://www.caritas.de/magazin/schwerpunkt/corona/coronakrise

https://www.diakonie.de/coronavirus-hilfe-und-infos


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640