Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

Serwis Instytutu Zachodniego 43/2018

  • KANCLERZ MERKEL BRONI ZWIĘKSZENIA BUDŻETU OBRONNEGO RFN (KJ)

#Bundeswehra #budżetobronny #Niemcy

We wtorek (16.05.2018) w trakcie wystąpienia w Bundestagu kanclerz A. Merkel  broniła decyzji dotyczącej zwiększenia wysokości budżetu obronnego RFN. Wskazywała, że żołnierze Bundeswehry powinni być tak wyposażeni, aby móc z powodzeniem brać udział w operacjach i misjach zagranicznych i jednocześnie wypełniać zadania związane z obroną terytorialną i sojuszniczą.

W trakcie Dnia Bundeswehry (14.05.2018) Merkel podkreślała, że zwiększenie wydatków na cele obronne to kwestia utrzymania wiarygodności przez Niemcy. Zapewniała, że dążeniem niemieckiego rządu nadal jest osiągnięcie wydatków obronnych na poziomie 2% PKB. Minister obrony Ursula von der Leyen w swoim wystąpieniu zapowiedziała, że RFN chce się zobowiązać podczas lipcowego szczytu NATO w Brukseli do tego, aby do 2025 r. poziom wydatków obronnych stanowił 1,5% PKB.  

Wydatki na cele obronne zajmują obecnie drugą największą pozycję w budżecie Niemiec. Budżet obronny w 2018 r. będzie wynosił 38,5 mld euro (wzrost o 1,5 mld euro w porównaniu do 2017 r.). Według przyjętego przez rząd federalny projektu budżetu na 2019 r. i założeń budżetowych do        2022 r., w przyszłym roku budżet obronny RFN będzie zwiększony do 41,5 mld euro, a w 2020 r. do 41,7 mld euro. W latach 2021-2022 wydatki na obronę mają wynosić rocznie 42,7 mld euro.

https://www.bundesregierung.de/Content/DE/Bulletin/2018/05/51-1-bkin-bt.html

https://www.bundeskanzlerin.de/Content/DE/Rede/2018/05/2018-05-14-rede-merkel-bundeswehrtagung.html

https://www.bmvg.de/de/mediathek/-rede-der-verteidigungsministerin-auf-der-bundeswehrtagung-24564

https://bit.ly/2JRfZfk

  • KONGRES FDP W BERLINIE: POPARCIE DLA SANKCJI WOBEC ROSJI I PORAŻKA WOLFGANGA KUBICKIEGO (PK)

#FDP #kongres #innowacje #Rosja #sankcje #Lindner #Kubicki

W dniach 12-13.05.2018 r. zebrał się w Berlinie 69. Kongres FDP. Delegaci przyjęli specjalną uchwałę pt. „Wykorzystać szanse, kształtować zmiany ‒ dla Niemiec innowacji”, w której opowiedzieli się za wsparciem dla innowacyjnej gospodarki i wykorzystaniem szans, jakie dają nowoczesne technologie w procesie cyfryzacji.

Podczas Kongresu odbyła się dyskusja wokół stanowiska wobec Rosji. Ogromną większością głosów delegaci przyjęli wniosek zarządu partii wspierany przez przewodniczącego FDP Christiana Lindnera, w którym opowiedzieli się za utrzymaniem sankcji i równoczesnym wzmocnieniem dialogu z Rosją (poparcie dla ponownego włączenia Rosji do grupy G7). Odrzucono konkurencyjny wniosek złożony przez wiceprzewodniczącego Wolfganga Kubickiego i krajową organizację partyjną z Turyngii, w którym domagano się krytycznego przeanalizowania sankcji i stopniowego ich znoszenia. W mediach spekuluje się, że może to oznaczać koniec sojuszu dwóch liderów FDP i początek walki o władzę pomiędzy Lindnerem i Kubickim.

https://www.fdp.de/position/chancen-ergreifen-wandel-gestalten

https://bit.ly/2IvEPRA

https://www.zeit.de/politik/deutschland/2018-05/russland-debatte-fdp-parteitag-wolfgang-kubicki-christian-lindner

  • CZY SPD POPRZE POMYSŁ MACRONA DOTYCZĄCY MINIMALNEJ CENY ZA EMISJĘ CO2? (JK)

#klimat #węgiel #CO2 #SPD

Komisja ds. wartości podstawowych SPD (Grundwertekommission) opublikowała w tym tygodniu swe refleksje na temat europejskiego programu Emmanuela Macrona, przedstawionego przez niego na Sorbonie we wrześniu 2017 r. Tekst obejmujący kilkanaście stron zawiera propozycje odpowiedzi niemieckich socjaldemokratów w obszarach dotyczących m.in. innowacji, polityki sąsiedzkiej, migracyjnej i azylowej, wzmocnienia Unii Gospodarczej i Walutowej czy reform na rzecz Europy socjalnej. Sporą część stanowią propozycje odnoszące się do polityki klimatycznej.

Autorzy tekstu opowiadają się, pod pewnymi warunkami, za wprowadzeniem postulowanej przez Macrona minimalnej ceny emisji CO2 w Unii Europejskiej. Raport nie jest oficjalnym stanowiskiem SPD, stanowi jednak ważny głos w dyskusji wewnątrzpartyjnej nad odnową socjaldemokracji w Niemczech.

https://bit.ly/2rMmFUu

  • SKARGA KE PRZECIWKO PAŃSTWOM CZŁONKOWSKIM W ZWIĄZKU Z JAKOŚCIĄ POWIETRZA (TM)

#diesel #KE #ETK #Niemcy #zanieczyszczenie #NO2

W dniu 17 maja br. Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko kilku państwom członkowskim w związku zastrzeżeniami wobec jakości powietrza. Skarga przeciwko Niemcom, Francji i Wielkiej Brytanii dotyczy przekraczania limitów emisji dwutlenku azotu (NO2), zaś wobec Węgier, Włoch i Rumunii - wysokich poziomów pyłu zawieszonego (PM10). Jak podkreślił Komisarz ds. środowiska Karmenu Vella, państwa te otrzymały w ciągu ostatniej dekady „wystarczająco dużo ostrzeżeń ostatniej szansy i mogły poprawić sytuację”.

W ubiegłym tygodniu wprowadzono w RFN pierwsze ograniczenia ruchu samochodów z silnikami diesla niespełniającymi normy Euro 6. Ograniczenia dotyczą kilku najważniejszych ulic Hamburga. Wprowadzone zakazy są obiektem krytyki nie tylko ze strony producentów samochodów z silnikami wysokoprężnymi i ich klientów. Komentatorzy zwracają uwagę na wątpliwą skuteczność takich działań ‒ ruch z zamkniętych ulic przeniesie się bowiem na inne, oraz na bardzo lokalny wymiar oddziaływania NO2. Działania KE budzą wątpliwości także z punktu widzenia zasady subsydiarności.

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-3450_pl.htm

https://www.nzz.ch/meinung/klage-wegen-luftverschmutzung-weshalb-die-eu-kommission-uebergriffig-ist-ld.1386570

  • WZROST PKB NIEMIEC W LATACH 2007-2017 (RG)

Niemcy są jednym z czołowych państw na świecie pod względem wzrostu produktu krajowego brutto (PKB). Poniższy wykres przedstawia PKB Niemiec w latach 2007-2017 (w mld euro).

  

Źródło: statista.com 2018

Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640