Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

Serwis Instytutu Zachodniego 47/2018

  • WPŁYW ELEKTROMOBILNOŚCI NA ZATRUDNIENIE W NIEMCZECH (TM)

#elektromobilność #Niemcy #motoryzacja #zatrudnienie

Rozwój elektromobilności może spowodować zniknięcie 75 000 miejsc pracy w Niemczech do 2030 r., zaś pośrednio może mieć wpływ na co drugie stanowisko w przemyśle techniki napędowej pojazdów. W prognozie uwzględniono także utworzenie w tym czasie ok. 25 000 nowych miejsc pracy, np. przy produkcji komponentów elektrotechnicznych czy baterii.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w raporcie „Skutki elektryfikacji pojazdów dla zatrudnienia w Niemczech” instytutu Fraunhofer-Institut für Abreitswirtschaft i organizacji IAO, w branży motoryzacyjnej jest w RFN zatrudnionych ok. 840 000 osób, w tym ok. 210 000 przy produkcji układów napędowych. To właśnie te miejsca pracy są zagrożone przez rozwijanie elektromobilności. Raport utworzono na bazie scenariusza zakładającego, że do 2030 r. 25% pojazdów w Niemczech będzie napędzane elektrycznie, 15% techniką hybrydy Plug-in, zaś 60% bardziej wydajnym silnikiem Otto lub Diesla.

Jak zauważył Jörg Hofmann, przewodniczący związku zawodowego IG Metall: „Wyzwanie jest duże, ale możliwe do pokonania. Polityka i biznes muszą rozwinąć strategie, aby przeprowadzić tę transformację”. Dodał też, że niezbędne będzie stworzenie odpowiedniej polityki przemysłowej i zatrudnienia; firmy stoją zaś przed koniecznością ogromnej „ofensywy podnoszenia kwalifikacji” pracowników.

https://www.iao.fraunhofer.de/lang-de/presse-und-medien/aktuelles/2037-weichenstellung-fuer-die-automobilindustrie.html

  • BAYER WYKUPIŁ MONSANTO (BR)

#Bayer #Monsanto #przejęcie #Leverkusen

W dniu 7 czerwca br. sfinalizowano opiewającą na 63 mld USD umowę zakupu przez koncern Bayer amerykańskiej firmy Monsanto – najważniejszego producenta genetycznie zmodyfikowanego ziarna siewnego różnych gatunków. Jako marka kojarzona z modyfikacjami genetycznymi i ich komercyjnym wykorzystaniem była stałym celem ataku środowisk proekologicznych. Działalność firmy wzbudzała zresztą liczne protesty na całym świecie.

Wykup Monsanto przez Bayer jest największą transakcją przejęcia w historii tej niemieckiej firmy. Bayer stał się tym samym największym globalnym przedsiębiorstwem sektora agrobiotechnologicznego i agrochemicznego. Firma z Leverkusen będzie się zajmować teraz m.in. produkcją genetycznie modyfikowanych ziaren oraz herbicydów, w tym kontrowersyjnego środka chwastobójczego glifosat, którego użycia próbuje zakazać Komisja Europejska.

W opinii analityków przejęcie przez Bayer marki Monsanto może oznaczać otwarcie w zakresie produkcji modyfikowanej genetycznie. Może to być jednak również wizerunkowym obciążeniem dla firmy.

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/unternehmen/bayer-darf-monsato-unter-auflagen-aus-bruessel-uebernehmen-15505044.html

http://www.handelsblatt.com/meinung/kommentare/kommentar-keiner-wird-den-namen-monsanto-vermissen/22652988.html

  • SPÓR W RZĄDZIE NIEMIECKIM WOKÓŁ POLITYKI AZYLOWEJ (PK)

#politykaazylowa #rząd #RFN #Merkel #Seehofer #CDU #CSU

W dniu 12 czerwca br. minister spraw wewnętrznych RFN Horst Seehofer (CSU) zamierzał przedstawić 63-punktowy plan usprawniający niemiecką politykę azylową. Kanclerz A. Merkel wniosła sprzeciw wobec niektórych punktów planu Seehofera, dlatego jego prezentacja została odłożona. Sprzeciw Merkel wywołuje pomysł odsyłania na granicy niemieckiej uchodźców, którzy wcześniej złożyli wniosek azylowy w innym państwie UE. Zdaniem kanclerz, Niemcy zgodnie z rozporządzeniem Dublin III muszą najpierw wpuścić uchodźców, a następnie rozpocząć procedurę sprawdzającą. W wywiadzie dla telewizji ARD (10.06.2018) Merkel stwierdziła, że prawo europejskie ma pierwszeństwo przed prawem niemieckim, a ona jest przeciwna takim „narodowym inicjatywom”.

Spór wokół polityki azylowej podzielił koalicję w RFN. Stanowisko Merkel popiera SPD i większość CDU, za propozycją Seehofera twardo opowiada się CSU oraz część polityków CDU. To pierwszy tak poważny spór w rządzie federalnym. Według mediów niemieckich, główną przyczyną usztywnienia stanowiska CSU jest zbliżający się termin wyborów krajowych w Bawarii (14.10.2018) i obawa CSU przed utratą elektoratu na rzecz antyimigranckiej AfD.

http://www.tagesschau.de/inland/seehofer-masterplan-111.html

http://www.faz.net/aktuell/politik/inland/angela-merkel-laedt-horst-seehofer-zu-krisengipfel-ins-kanzleramt-15639087.html

https://www.zeit.de/politik/deutschland/2018-06/konfrontation-unionskrise-cdu-csu-asylpolitik-angela-merkel

http://www.sueddeutsche.de/bayern/wahlkampf-gegen-afd-der-csu-bleibt-nur-eine-chance-1.4009489

  • OBAWY O PRZEBIEG SZCZYTU NATO W BRUKSELI (JTK)

#NATO #szczyt #Trump #G7 #burdensharing

Mając w pamięci przebieg spotkania G7 i zachowanie D. Trumpa, wyżsi przedstawiciele Kwatery Głównej Sojuszu obawiają się o rezultat szczytu NATO w Brukseli (11-12.07.2018). Nie można wykluczyć, że dojdzie tam do konfrontacji z amerykańskim prezydentem, który znowu kwestię burden sharing uczyni głównym argumentem w dyskusji.

O tym, że obawy te są uzasadnione, świadczy chociażby niedawny wpis D. Trumpa na Twitterze: „USA pokrywają niemal cały koszt NATO, wspierając te same państwa, które okradają nas w handlu (rip us off on trade) i pokrywają zaledwie cząstkę kosztów (a friction of the cost)”.

Podchodząc w sposób transakcyjny do odpowiedzialności za bezpieczeństwo Europy, prezydent D. Trump prawdopodobnie ostrze swej krytyki ponownie skieruje głównie pod adresem Niemiec – twierdzą eksperci. Istnieje też niebezpieczeństwo, że działanie D. Trumpa i reakcja niektórych państw europejskich dążących do umocnienia europejskiej tożsamości obronnej może spowodować polaryzację Europy – państwa wschodniej flanki NATO, odczuwające bliskość Rosji, będą wspierać administrację amerykańską.

https://www.politico.eu/article/will-donald-trump-wreck-nato-summit-too-g7/


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640