Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

Serwis Instytutu Zachodniego 48/2018

  • SPÓR HANDLOWY USA-CHINY UDERZY W DAIMLERA (TM)

#daimler #USA #Chiny #cła #eksport

Jak poinformował niemiecki koncern Daimler (20.06.2018), ze względu na spór handlowy pomiędzy USA i Chinami tegoroczne zyski operacyjne firmy obniżą się w stosunku do zysków z roku ubiegłego. Koszty związane z podwyższanymi przez Chiny cłami na pojazdy produkowane w Stanach Zjednoczonych nie mogą być w pełni przeniesione na klientów.

Przewidywany jest spadek sprzedaży do Chin samochodów terenowych produkowanych w USA. Pojazdy terenowe SUV są przez Daimlera produkowane m.in. w zakładzie w Alabamie. W ubiegłym roku zbudowano tam ponad 286 tys. samochodów, które wyeksportowano na 135 rynków, w tym na chiński. Ponadto Daimler odczuwa skutki skandalu dotyczącego manipulacji przy wynikach dot. emisji spalin. Firma musi wycofać z użytku 774 tys. pojazdów w Europie, w tym 238 tys. w RFN.

https://www.boerse.de/adhoc/DGAP-Adhoc-Daimler-AG-Daimler-passt-Ergebnis-Erwartungen-an-deutsch-/7921639

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/unternehmen/der-streit-zwischen-amerika-und-china-trifft-auch-daimler-15651350.html

  • PREZES AUDI W ARESZCIE ŚLEDCZYM (MW)

#Audi #Stadler #prokuratura #Schot

Na wniosek sądu w Monachium prokuratura aresztowała 18 czerwca br. prof. Ruperta Stadlera, przewodniczącego zarządu Audi AG. W dniu 11 czerwca br. przeszukano mieszkanie Stadlera i biura koncernu w ramach śledztwa dot. manipulacji w sprawie emisji spalin. Prokuratura od 30 maja br. obserwowała przewodniczącego oraz innego członka zarządu jako podejrzanych m.in. o oszustwo.

Bezpośrednim powodem zatrzymania Stadlera było niebezpieczeństwo zatarcia śladów. Rada nadzorcza      Audi AG ogłosiła dzień później iż obowiązki Stadlera przejmie komisarycznie Abraham Schot. Jako członek zarządu był on dotychczas odpowiedzialny za marketing i będzie pełnił funkcję przewodniczącego zarządu do momentu „wyjaśnienia powodów zatrzymania” Stadlera.

https://www.justiz.bayern.de/gerichte-und-behoerden/staatsanwaltschaft/muenchen-2/presse/2018/12.php

https://www.audi-mediacenter.com/de/pressemitteilungen/abraham-schot-uebernimmt-mit-sofortiger-wirkung-kommissarisch-den-vorstandsvorsitz-von-audi-10372

  • PROBLEM RADYKALIZACJI NIELETNICH MIGRANTÓW BEZ OPIEKI W RFN I UE (JDP)

#radykalizacja #migranci #BAMF #RFN

W dn. 14.06.2018 r. Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) oraz European Migration Network (EMN) – Deutsche Nationale Kontaktstelle für das Europäische Migrationsnetzwerk zorganizowały konferencję poświęconą nieletnim imigrantom przybywającym do Niemiec i Europy bez opieki dorosłych (Unaccompanied Minors in Germany and Europe). Konferencja była jednym z forów konsultacyjnych w procesie reformy polityki azylowej UE. Wzięli w niej udział przedstawiciele 12 rządów państw unijnych, licznych ministerstw RFN oraz organizacji międzynarodowych.

W latach 2014-2017 najwięcej dzieci bez opieki przybyło do Niemiec (o azyl aplikowało 71 675 z nich), Szwecji (45 065), Włoch (22 540), Austrii (15 500) i na Węgry (10 860). Większość z nieletnich przybyłych do Niemiec otrzymała azyl – w 2015 r. 90%, w 2016 r. 89%, a w 2017 r. 78% starających się o azyl.

Ze względu na skupienie dzieci bez opieki w największych miastach, niemieckie urzędy ds. młodzieży nie są w stanie sprawować odpowiedniej opieki nad nieletnimi. W urzędach w Bremie, Kraju Saary i Bawarii liczba zarejestrowanych dzieci i młodzieży bez opieki czterokrotnie przekracza możliwości pracowników.

Tworzy to ramy do działania dla islamskich ruchów religijnych. Radykalizacja wiąże się przede wszystkim z działalnością sieci salafickej, bardzo aktywnej w Niemczech, która zyskuje zwolenników szczególnie dzięki wideopropagandzie prowadzonej w Internecie. Radykalizują się młodzi migranci oraz – mimo działań w szkołach – dzieci zradykalizowanych rodziców, w tym coraz więcej dziewcząt. W 2012 r. średnia wieku osób, którymi zajmowały się te organizacje, wynosiła 20 lat, w 2018 r. to 17 lat.

Centrum Doradcze ds. Radykalizacji BAMF szacuje liczbę radykalizujących się i zradykalizowanych nieletnich dzieci i młodzieży na około 2000; co miesiąc uruchamiany jest monitoring odnośnie do kolejnych 140-145 osób.

http://emn.ie/index.jsp?p=103&n=253

  • ROCZNE PROGNOZY WZROSTU PKB W USA, WIELKIEJ BRYTANII, NIEMCZECH I AZJI DO ROKU 2022 (RG)

#PKB #prognoza #wzrost #USA #WB #Azja #Niemcy

Poniższy wykres pokazuje roczny wzrost PKB dla Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Azji od 2010 r. z projekcją do roku 2022. W tym przypadku PKB odnosi się do zagregowanej wartości rynkowej wszystkich dóbr i usług finalnych wytworzonych w ciągu roku na danym obszarze.

Statystyki dowodzą, że w dalszej perspektywie najszybciej rozwijać się będą państwa azjatyckie. Wskazuje na to m.in. zeszłoroczny raport PricewaterhouseCoopers (PwC) pt. „The long view: How will the global economic order change by 2050?”, w którym założono iż do 2050 r. zdominują one światową gospodarkę.

Źródło: Statista 2018

https://www.pwc.com/gx/en/world-2050/assets/pwc-world-in-2050-summary-report-feb-2017.pdf

  • PROCES O ODSZKODOWANIE DLA OFIARY PRZYMUSOWEJ GERMANIZACJI (BR)

#Lüdeking #Roszatowski #proces #germanizacja

W dniu 21.06 br. przed sądem w Kilonii rozpoczęła się rozprawa Hermanna Lüdekinga, który w zeszłym roku pozwał państwo niemieckie za cierpienia związane z przymusową germanizacją.

Dziś 82-letni Lüdeking został porwany jako kilkuletni chłopiec z okupowanej Łodzi i trafił do należącego do SS ośrodka Lebensbornu w Kohren-Salis pod Lipskiem. Tam zmieniono mu tożsamość i poddano go germanizacji. Lüdeking, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Roman Roszatowski, po kilku tygodniach intensywnego zniemczania został adoptowany przez Niemkę. Podobnie brutalny los spotkał, wg wyliczeń historyków, nawet do 200 tys. dzieci z Europy Środkowej i Wschodniej.

Lüdeking jest honorowym prezesem założonego przez niemieckiego nauczyciela z Fryburga Bryzgowijskiego Christopha Schwarza stowarzyszenia „Zrabowane dzieci – zapomniane ofiary”. Organizacja ta od kilku lat walczy o uznanie porwanych i zgermanizowanych dzieci za ofiary III Rzeszy i wypłatę im stosownych odszkodowań. Dotychczas rząd oraz parlament niemiecki konsekwentnie odmawiały przyznania jakichkolwiek rekompensat.

http://www.tagesschau.de/inland/ns-kindesraub-entschaedigung-101.html

https://www.rundschau-online.de/region/koeln/protest-vor-verwaltungsgericht-in-der-ns-zeit--geraubte--kinder-wollen-schadenersatz-30662066#


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640