Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

Serwis Instytutu Zachodniego 49/2018

  • GROŹBA UŻYCIA BRONI BIOLOGICZNEJ W NIEMCZECH (SW)

#brońbiologiczna #rycyna #ISIS #terroryzm #Sief #Kolonia

Jak poinformowała niemiecka prokuratura federalna, aresztowany w połowie czerwca w Kolonii Tunezyjczyk Sief Allah H. został oskarżony o posiadanie broni biologicznej. Przebywa on w RFN od czerwca 2016 r. W jego mieszkaniu znaleziono bardzo dużo niebezpiecznej rycyny. Powstałe w związku z tym zagrożenie śledczy określili jako „największe, potencjalne ryzyko wykryte kiedykolwiek w Europie”, dodając jednocześnie, że nic nie wskazuje na „konkretne plany dokonania zamachu” lub członkostwo w organizacji terrorystycznej. Z wpisów Tunezyjczyka na portalach internetowych wynika jednak, iż jest on sympatykiem tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

Niemieckie służby informacje o podejrzanym otrzymały od służb amerykańskich, które zwróciły uwagę na zakupy Tunezyjczyka w Internecie. Obejmowały one między innymi kilka tysięcy nasion rącznika pospolitego, z którego można uzyskać rycynę.  Zdaniem wielu ekspertów ze względu na swój skład chemiczny rącznik pospolity jest jedną z najbardziej trujących roślin na świecie. Z kolei uzyskiwaną z niego rycynę niemiecki Instytut im. Roberta Kocha określił mianem „potencjalnej broń biologicznej”. Nawet w niskim stężeniu rycyna może być śmiertelna, doprowadzając do ciężkiego uszkodzenia w ciągu 36-48 godzin różnych  narządów wewnętrznych.

http://www.dw.com/en/ricin-an-easy-to-obtain-bio-weapon-from-the-internet/a-44242451

http://www.dw.com/en/cologne-ricin-plot-bigger-than-initially-suspected/a-44319328

http://www.dw.com/en/german-police-carry-out-more-raids-in-cologne-after-charging-man-with-making-biological-weapon/a-44236311

https://www.generalbundesanwalt.de/de/showpress.php?themenid=20&newsid=776

  • FRANKFURT PRZYCIĄGA LONDYŃSKIE BANKI (TM)

#Brexit #Londyn #Frankfurt #banki

Decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE i skomplikowane negocjacje w sprawie procedury Brexitu przyczyniają się do niepokoju wśród instytucji finansowych londyńskiego City. Część z nich już przygotowuje się na funkcjonowanie po Brexicie, przenosząc swoje siedziby do innych państw członkowskich. Wiele z nich jako miejsce docelowe wybiera Frankfurt nad Menem.

Poniższa grafika prezentuje dotychczasowe przemieszczenia personelu bankowego pomiędzy Londynem a innymi stolicami europejskimi.

Źródło: Bloomberg.


  • ŚWIĘTO REFORMACJI W SAKSONII DOLNEJ (MWM)

#dniwolne #ŚwiętoReformacji #Niemcy #DolnaSaksonia

Dzień 31 października został ustanowiony w Saksonii Dolnej ustawowo dniem wolnym od pracy jako Święto Reformacji (począwszy od obecnego roku). Decyzję taką podjęto 19 czerwca br. na posiedzeniu Landtagu w Hanowerze zdecydowaną większością głosów (głównie koalicji rządzącej CDU  i SPD). W głosowaniu udział wzięli wszyscy posłowie parlamentu (137): „za” propozycją rządu opowiedziało się 100 posłów, „przeciwko” było 20, wstrzymało się od głosu 17. Podczas glosowania nie obowiązywała dyscyplina frakcyjna.

Większości głosów nie uzyskały propozycje alternatywne: Dzień Kobiet (8 marca), Dzień Europy (9 maja) – zgłoszone przez Zielonych, Dzień Pokuty i Modlitwy – zgłoszony przez posłów z CDU i SPD, ani też Dzień Konstytucji (23 maja) zaproponowany przez posłów SPD i Zielonych.

W trakcie debaty pojawiły się krytyczne opinie: przewodniczący dolnosaksońskiej FDP Stefan Birkner zarzucił premierowi Stephenowi Weilowi (SPD) błędne stawianie priorytetów. Weil uzasadniał natomiast słuszność tej decyzji, dowodząc, iż: „Historia Saksonii Dolnej potoczyłaby się bez Reformacji prawdopodobnie zupełnie inaczej”. FDP była przeciwna wprowadzeniu nowego dnia wolnego. Z kolei szefowa Zielonych Anja Piel skrytykowała samą procedurę ustanowienia dnia świątecznego, którą nazwała „decyzją zakulisową”. Krytyczne stanowisko zajęły również środowiska katolickie (biskupstwo) oraz wspólnoty żydowskie.

Dzień Reformacji od dawna jest już uznany za święto państwowe w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Również Hamburg opowiedział się (28.02.2018) za wprowadzeniem Dnia Reformacji, przy czym nie jest to interpretowane jako święto jedynie protestanckie, ale jako święto wszystkich wspólnot religijnych. Decyzję o wprowadzeniu ustawowo nowego święta podjął także (po burzliwej debacie) parlament w Kilonii (22.02.2018); przyjęto ją ostatecznie bez głosów sprzeciwu (mimo iż posłowie SPD, Zielonych, FDP i SSW przedkładali inne propozycje), przy 4 głosach wstrzymujących się.

Saksonia Dolna, Hamburg, Brema i Schlezwik-Holsztyn będą miały odtąd dziesięć dni świątecznych; dla porównania Bawaria ma ich 13.   

https://www.evangelisch.de/inhalte/150645/19-06-2018/reformationstag-wird-neuer-feiertag-niedersachsen

https://www.ndr.de/nachrichten/31-Oktober-wird-neuer-Feiertag-im-Norden,feiertag208.html

https://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2018-06/reformationstag-niedersachsen-neuer-feiertag

http://www.dw.com/de/der-reformationstag-wird-neuer-feiertag-in-niedersachsen/a-44296646

  • HUMBOLDT FORUM MA PIERWSZY EKSPONAT (MWM)

#HomboldtForum #MuzeumEtnologiczne #Dahlem #Auslagerboot

W Humboldt Forum w dniu 29 maja br. pojawił się pierwszy wielkoformatowy eksponat należący do zbiorów Muzeum Etnologicznego w Dahlem; jest nim 120-letnia ogromnych rozmiarów łódź (Auslegerboot), pochodząca z jednej z wysp Pacyfiku. To jeden z najbardziej interesujących eksponatów Muzeum w Dahlem, o długości 16 m i szerokości 5,5 m.

Należy podkreślić, iż relacje z rozpoczęcia procesu przeprowadzki eksponatów muzealnych z Dahlem do nowego centrum kultury i sztuki pozaeuropejskiej w sercu Berlina znalazły odzwierciedlenie nie tylko na łamach najbardziej poczytnych dzienników niemieckich, ale wydarzenie to zostało odnotowane również na stronie rządowej minister stanu ds. kultury Moniki Grütters. Świadczy to najlepiej o znaczeniu, jakie rząd RFN przywiązuje do przyszłego Humboldt Forum. Proces wprowadzania niewymiarowego obiektu do nowego gmachu śledzili, oprócz M. Grütters, również: Hartmut Dorgeloh (przyszly intendent Humboldt Forum) oraz Hermann Parzinger (przewodniczący fundacji Stiftung Preußischer Kulturbesitz).

Przenosiny nietypowego eksponatu były sporym wyzwaniem logistycznym i wymagały poczynienia starannych przygotowań i specjalnych zabiegów budowlanych, aby cała operacja zakończyła się sukcesem, o czym poinformował Hans-Dieter Hegner, członek zarządu fundacji Stiftung Humboldt Forum im Berliner Schloss, podkreślając zarazem bardzo dobrą współpracę wszystkich podmiotów uczestniczących w przedsięwzięciu. Było to też wyzwanie pod względem transportowym – przewiezienie obiektu o takich rozmiarach wymagało odpowiedniego zabezpieczenia; transport łodzi odbywał się nocą ulicami Berlina na specjalnej lawecie. 

I choć przyszły gmach Humboldt Forum jest wciąż jeszcze placem budowy, to pojawienie się w nim pierwszego eksponatu (zgodnie z planem) dowodzi, że dotrzymano terminu zakończenia tego etapu prac budowlanych i gmach jest już przygotowany na stopniową przeprowadzkę setek tysięcy dalszych eksponatów z Muzeum w Dahlem.

https://www.bundesregierung.de/Content/DE/Artikel/2018/05/2018-05-29-bkm-hufo-boot.html?nn=391670

https://www.bundesregierung.de/Content/DE/_Anlagen/2018/05/2018-05-29-bkm-hufo-boot-spk.pdf?__blob=publicationFile&v=2

https://www.humboldtforum.com/de/storys/achtung-die-grossobjekte-kommen


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640