Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

Serwis Instytutu Zachodniego 51/2018

  • SPADEK NOTOWAŃ CSU PRZED JESIENNYMI WYBORAMI W BAWARII (PK)

#Bawaria #CSU #sondaż #AfD #wyborykrajowe

Spór między ministrem spraw wewnętrznych RFN Horstem Seehoferem (CSU) a kanclerz Angelą Merkel wokół polityki azylowej zakończył się wprawdzie kompromisem, lecz przyniósł osłabienie notowań sondażowych CSU w Bawarii. W dniu 14 października br. przeprowadzone zostaną w Bawarii wybory do parlamentu krajowego.

Najnowszy sondaż ośrodka Forsa zrealizowany na zamówienie telewizji RTL i n-tv pokazuje, że na CSU chce głosować 38% mieszkańców Bawarii (spadek o 2 p.p. w porównaniu z poprzednim sondażem z 25.06.2018 r.). Po raz pierwszy w tym roku poparcie dla rządzącej w Bawarii CSU spadło poniżej poziomu 40%. Gdyby wybory odbyły się teraz, na drugim miejscu znaleźliby się Zieloni z poparciem na poziomie 15% (+ 1 p.p.), na trzecim AfD, na którą chce głosować 14% Bawarczyków (+ 1 p.p.). Dopiero na czwartym miejscu znalazłaby się SPD z poparciem na poziomie 12% (- 1 p.p.), następnie silni na terenie Bawarii Wolni Wyborcy (Freie Wähler), na których zamierza głosować 8% ankietowanych (bez zmian w porównaniu z ostatnim sondażem) oraz FDP, która dzięki poparciu 6% respondentów (+ 1 p.p.) ma szansę powrócić do bawarskiego landtagu po pięciu latach przerwy. Poniżej progu wyborczego znalazłaby się Die Linke, na którą chciałoby zagłosować zaledwie 3% ankietowanych (bez zmian). Sondaż przeprowadzono w dniach 4-6.07.2018 r. na grupie 1003 osób.

Gdyby wyniki sondażowe znalazły potwierdzenie w październikowych wyborach, to CSU po raz drugi od 1962 r. straciłaby monopol na samodzielne rządy w Bawarii. W wyborach z 2008 r. CSU uzyskała 43,4% głosów, co nie dało tej partii większości parlamentarnej i zmusiło ją do powołania rządu koalicyjnego z FDP. Poprzednie wybory (z 2013 r.) pozwoliły CSU (47,7% głosów) na objęcie samodzielnych rządów. Tym razem spadają szanse na jednopartyjny rząd CSU, a koalicja z liberałami może nie zapewnić większości parlamentarnych i trzeba będzie szukać nowych rozwiązań.

Zdaniem dyrektora ośrodka Forsa Manfreda Güllnera, CSU na sporze z CDU nie zyskała nowych wyborców, lecz osłabiła własny elektorat. Jak podkreślił, „w rzeczywistości CSU napędziła AfD nowych wyborców”.

https://www.n-tv.de/politik/Union-verliert-nach-Asylstreit-AfD-mit-Rekord-article20518796.html

https://www.zeit.de/politik/deutschland/2018-07/fluechtlingspolitik-csu-cdu-union-einigung-afd-umfragen

  • ZAKAZ DZIAŁALNOŚCI DLA GANGU OSMANEN GERMANIA BC (MW)

#OsmanenGermaniaBC #Turcja #Seehofer #Erdogan #zorganizowanaprzestępczość

W dniu 10 lipca br. minister spraw wewnętrznych RFN Horst Seehofer podjął decyzję o zakazaniu działalności Osmanen Germania BC i jej podorganizacji. Zakaz uzasadniony jest sprzecznością celów i działalności organizacji z zapisami niemieckiego kodeksu karnego. Stowarzyszenie przedstawiające się jako klub bokserski, „chcące ściągnąć dzieci z ulicy”, w ocenie niemieckich służb jest organizacją porównywalną do gangów motocyklowych. Celem Osmanen Germania BC było rozszerzenie kontroli terytorialnej kosztem innych podobnych organizacji; dochodziło do poważnych incydentów, w tym prób zabójstwa.

Według raportu MSW Nadrenii Północnej-Westfalii, Osmanen Germania BC jest również związana z państwem tureckim. Przywódcy gangu mają kontakty z rządzącą Turcją partią AKP i doradcami prezydenta R.T. Erdoğana. Raport konkluduje, iż Turcja traktuje działalność gangu jako część walki z terroryzmem na terenie RFN, konkretnie przeciwko kurdyjskiej PKK, tureckim lewicowym radykałom oraz ruchowi Gülena, oskarżonemu o przeprowadzenie w Turcji nieudanego puczu w 2016 r.

https://bit.ly/2NL611P

https://bit.ly/2NKJbqR

  • LITWA, ŁOTWA I ESTONIA UHONOROWANE POKOJOWĄ NAGRODĄ WESTFALII (JTK)

#Litwa #Łotwa #Estonia #PokojowaNagrodaWestfalii

Republiki bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia zostały w tym roku uhonorowane Pokojową Nagrodą Westfalii. Nagrodę wręczy w Münster 14 lipca br. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, sprawujący nad nią patronat. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė,  prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz Raimonds Vējonis, prezydent Łotwy, odbiorą to wyróżnienie w imieniu swoich państw za wyjątkowy przykład rozwoju demokracji i wkład w pokój na kontynencie.

Wcześniej nagrodę tę, przyznawaną co dwa lata za wzmacnianie pokoju w Europie i świecie, z rąk niemieckiego prezydenta odbierali m.in. Kofi Annan, Vaclaw Havel, Helmut Kohl, Valery Giscard d’Estaing oraz Carla Del Ponto, główna prokurator Międzynarodowego Trybunału w Hadze, zaangażowana w ściganie zbrodni w byłej Jugosławii. W 2016 r. nagrodą tą uhonorowany został król Jordanii Abdullah II za wkład w międzynarodowe bezpieczeństwo i stabilizację. 

Nagroda, ustanowiona w 1998 r., swą nazwą nawiązuje do Westfalii, gdzie w 1648 r. w sali ratusza w Münster podpisano traktaty kończące w Europie wojnę trzydziestoletnią (pokój westfalski).

https://bit.ly/2md21ud

https://bit.ly/2KUJFwT

  • PRAWA CZŁOWIEKA W TLE NIEMIECKO-CHIŃSKICH KONSULTACJI MIĘDZYRZĄDOWYCH (TM)

#LiuXia #LiuXiaobo #QinYongming #prawaczłowieka #Chiny

Stałym problemem w relacjach RFN-Chiny są prawa człowieka i sytuacja prześladowanych przez chińskie władze aktywistów. Dzień po zakończeniu niemiecko-chińskich konsultacji międzyrządowych (9-10.07.2018) z aresztu domowego w Chinach została po 8 latach uwolniona Liu Xia, wdowa po laureacie pokojowej Nagrody Nobla i działaczu na rzecz praw człowieka, Liu Xiaobo (zmarł 13 lipca 2017 r. w wyniku niedopuszczenia przez chińskie władze do udzielenia mu zagranicznej pomocy medycznej). Władze RFN od wielu lat zabiegały o uwolnienie zaangażowanej poetki i fotografki, która po wypuszczeniu z aresztu udała się bezpośrednio do Niemiec.

Jednocześnie w prasie niemieckiej pojawiły się informacje o wyroku następnych 13 lat więzienia dla działacza na rzecz praw obywatelskich Qin Yongminga. Współzałożyciel jednej z chińskich partii demokratycznych w latach 90. ub. wieku i aktywista odbył już łącznie karę 22 lat pozbawienia wolności. Sąd w Wuhan skazał go na kolejne 13 lat za „podważanie władzy państwowej”.

Pomimo intensywnej współpracy gospodarczej (podczas konsultacji międzyrządowych podpisano umowy biznesowe o łącznej wartości 20 mld euro) władze RFN podkreślają niezmienne, twarde stanowisko wobec sytuacji praw człowieka w Chinach. W chińskich więzieniach nadal znajduje się wielu działaczy na rzecz praw obywatelskich i demokracji, mają także miejsce prześladowania na tle religijnym m.in. wobec Tybetańczyków, chrześcijan, muzułmanów czy buddystów. Jak podkreślił Michael Brand, przewodniczący grupy roboczej frakcji CDU/CSU ds. praw człowieka i pomocy humanitarnej: „Chiński reżim od lat wypowiada walkę wolnemu demokratycznemu systemowi Zachodu. Nie może być to obserwowane z przyjaznym brakiem zainteresowania ani w Berlinie, ani w Brukseli”.

https://www.cducsu.de/presse/pressemitteilungen/hausarrest-fuer-liu-xia-china-endlich-beendet

http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/china-buergerrechtler-qin-yongming-zu-13-jahren-haft-verurteilt-15685226.html

  • PRZYZNANO STYPENDIA IM. IMMANUELA KANTA NA 2018 ROK (MWM)

#stypendium #nauka #kultura #historia #sztuka #Kant #BKM

Pod koniec czerwca br. minister stanu ds. kultury Monika Grütters przyznała tegoroczne stypendia im. Immanuela Kanta młodym akademikom za wyróżniające się prace doktorskie w zakresie  problematyki związanej z kulturą i historią Niemców w Europie Wschodniej.

Stypendia im. Immanuela Kanta są przyznawane od 1986 r. za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie nauk humanistycznych. Są skierowane głównie do doktorantów, którzy w swych badaniach podejmują tematy dotyczące ponadnarodowych i międzykulturowych powiązań w krajach Europy Wschodniej od średniowiecza do współczesności (ze szczególnym uwzględnieniem ludności niemieckojęzycznej); obejmuje to również tematy związane z ucieczką, wypędzeniem i wysiedleniem oraz procesy integracyjne po 1945 r.

Stypendia w 2018 r. otrzymały: Sarah Jacob (za pracę na temat stosunków handlowych między Rygą/Revalem i Nowogrodem w XIV/XV w.), Katarzyna Sonntag (za pracę o twórczości dwojga artystów Maxa Wislicenusa i Wandy Bibrowicz ukazującą związki między sztuką a rzemiosłem na początku XX w.) oraz Marta Wichlińska z Poznania (za pracę traktującą o „dzielnicy cesarskiej” w Poznaniu jako przykładzie reprezentacyjnej architektury na terenach pogranicza Drugiej Niemieckiej Rzeszy Cesarskiej). Stypendia zostały przyznane na okres dwóch lat (począwszy od 1 lipca br.) w kwocie 15 600 euro na rok.

Stypendia im. Immanuela Kanta są przyznawane z budżetu pełnomocnika rządu RFN ds. kultury i mediów (BKM), a ich realizacją zajmuje się Bundesinstitut für Kultur und Geschichte der Deutschen im östlichen Europa (BKGE)

https://bit.ly/2L5Xtnz

https://www.bkge.de/Foerderungen-Stipendien-BKM/Immanuel-Kant-Stipendium/

https://bit.ly/2NdwHqy

 

FOT: https://www.zdf.de/

Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640