Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

Serwis Instytutu Zachodniego 52/2018

  • WZROST ANTYSEMITYZMU W CYBERPRZESTRZENI (MW)

#antysemityzm #internet #nowemedia #Niemcy #mowanienawiści

W dniu 18 lipca br. przedstawiono wyniki czteroletnich badań na temat rozprzestrzeniania i manifestacji nienawiści do Żydów w Internecie. Wyniki badań wskazują, że obecność antysemityzmu w komentarzach użytkowników wzrosła z 7,5% w 2007 r. do 30% w 2017 r. Po 2009 r. podwoiła się również liczba komentarzy zawierających antysemicką mowę nienawiści, m.in. drastyczne, dehumanizujące i demonizujące wyzwiska. Generalnie dominującą formą antysemityzmu jest jego forma klasyczna (47%), w nieco mniejszym stopniu antyizraelska (28%) i wtórna (26%), niemniej te proporcje mogą się różnić w zależności od tematu artykułu, do którego się odnoszą.

Badania zostały zrealizowane przez zespół Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Podstawą było 265 496 zgrupowanych tematycznie komentarzy pod artykułami prasowymi i w mediach społecznościowych oraz próba porównawcza 20 000 listów antysemickich wysłanych do Centralnej Rady Żydów w Niemczech i ambasady Izraela w latach 2012-2018.

https://www.linguistik.tu-berlin.de/fileadmin/fg72/Antisemitismus_2-0_kurz.pdf

https://www.linguistik.tu-berlin.de/fileadmin/fg72/Antisemitismus_2-0_Lang.pdf

  • „UNIA ŚRODKA” ‒ NOWA INICJATYWA CZŁONKÓW CDU I CSU (PK)

#UniaŚrodka #CSU #CDU #Bloch

W styczniu 2018 r. Stephan Bloch, młody działacz CSU z Monachium, powołał do życia nową inicjatywę, którą nazwał „Unia środka” (Union der Mitte). W ciągu ostatniego tygodnia inicjatywa nabrała rozmachu, zwłaszcza w mediach społecznościowych. W dniu 14 lipca utworzono nowe konto na Twitterze @UnionderMitte, które w ciągu niespełna tygodnia zyskało 1860 obserwujących (stan na 20.07.2018). Powstała także odpowiednia grupa na Facebooku licząca już ponad 2000 osób.

„Unia środka” zyskała poparcie prominentnych polityków z obu partii chadeckich, takich jak: Ruprecht Polenz (CDU), Roderich Kiesewetter (CDU), Uwe Schummer (CDU), Richard Quaas (CSU). Pozytywnie o „Unii środka” wypowiedział się nawet Armin Laschet, wiceprzewodniczący CDU i premier Nadrenii Północnej-Westfalii. Wśród zwolenników dominują jednak politycy CDU, ze strony CSU inicjatywa zyskała poparcie głównie lokalnych działaczy. S. Bloch zainicjował działalność „Unii środka” w proteście przeciwko instrumentalizacji polityki migracyjnej przez Horsta Seehofera, Alexandra Dobrindta i popierających ich działaczy CSU. „Unia środka” protestuje przeciwko przesuwaniu się CSU na prawo i brutalizacji dyskursu o polityce azylowej w trakcie kampanii wyborczej przed jesiennymi wyborami krajowymi w Bawarii. Zdaniem przedstawicieli „Unii Środka", CSU (oraz CDU) powinna skupić się na rozwiązywaniu fundamentalnych wyzwań przed jakimi stoją Niemcy, jak np. cyfryzacja, edukacja, polityka mieszkaniowa, czynsze, rozwój infrastruktury itp., zamiast koncentrować się na debacie o polityce azylowej, która dzieli obóz chadecki. CSU powinna dążyć do utrzymania wyborców o orientacji centrowej, a nie ścigać się z AfD o głosy zwolenników zaostrzenia polityki migracyjnej.

Nowa inicjatywa zdecydowanie opowiada się za utrzymaniem dotychczasowych relacji pomiędzy CDU i CSU. Zdaniem krytyków „Unia środka” rekrutuje przede wszystkim zwolenników kursu kanclerz Angeli Merkel i pogłębia podział frakcyjny w łonie chadecji.

http://union-der-mitte.org/

https://twitter.com/UnionderMitte

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/angela-merkel-fans-formieren-sich-entsteht-da-ein-linker-fluegel-in-der-union-a-1219243.html

http://www.faz.net/aktuell/politik/inland/union-der-mitte-seehofer-und-dobrindt-standen-fuer-spalterei-und-verrohung-15693754.html

  • NIEMIECKA TELEWIZJA ‒ NAJWAŻNIEJSZE TEMATY W LIPCU 2018 (TM)

#telewizja #Niemcy #wiadomości #tematy #oglądalność

Niemiecka debata publiczna jest w ostatnim czasie zdominowana przez tematykę migracji i uchodźców. Spór o politykę azylową między CDU a CSU oraz polityka UE wobec uchodźców znajdują się odpowiednio na 1. i 3. miejscu wśród najczęstszych tematów wiadomości telewizyjnych. Na 2. miejscu znalazły się zakończone niedawno Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji. Kolejne popularne tematy to: spotkanie Donald Trump–Kim Dzong Un, wybory w Turcji, szczyt G7, morderstwo Susanny F., spór handlowy USA z UE i Chinami.

Poniższa statystyka pokazuje najważniejsze tematy niemieckich wiadomości telewizyjnych według liczby minut nadawania w lipcu br.

Źródło: Statista 2018

  • NOWA WYSTAWA W ARCHIWUM AKT STASI (MWM)

#Stasi #ArchiwumAkt #wystawa #dokumenty

Od 17 czerwca 2018 r. Archiwum Akt Stasi podlegające Pełnomocnikowi Federalnemu ds. Dokumentów Służb Bezpieczeństwa byłej NRD (BStU) zaprezentowało w gmachu dawnej siedziby Stasi w Berlinie-Lichtenbergu nową stałą wystawę akt Stasi, zatytułowanąWgląd w tajne dokumenty” („Einblick ins Geheime”).  

W uroczystym otwarciu wystawy w 65. rocznicę powstania robotniczego w Berlinie (17.06.1953) uczestniczył Roland Jahn, pełnomocnik ds. akt Stasi (od 2011 r.), następca Joachima Gaucka (1990-2000) i Marianne Birthler (2000-2011). Wystawa obejmująca setki zdjęć, filmów, obiektów i przede wszystkim akt ma unaoczniać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, metody funkcjonowania aparatu bezpieczeństwa w b. NRD.

„Pomnikiem inwigilacji” można nazwać Archiwum Akt Stasi, które obecnie posiada w swych zasobach 111 km akt (zawierających dane osobowe obywateli b. NRD zgromadzone przez aparat władzy państwowej), 41 mln kartotek, 5700 skrzynek katalogowych, 1,8 mln zdjęć, 24 tys. nagrań z przesłuchań; wiele dokumentów zostało zniszczonych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa do momentu jego rozwiązania w marcu 1990 r. (zachowało się 16 tys. worków zawierających zniszczoną dokumentację).

Podczas otwarcia wystawy Roland Jahn (dawny opozycjonista i działacz na rzecz praw obywatelskich, wielokrotnie aresztowany przez Stasi, wydalony przymusowo z b. NRD) zwrócił uwagę, iż: „Akta te są pomnikiem nadużywania danych [osobowych] i zarazem ostrzeżeniem, aby również obecnie ostrożnie obchodzić się z danymi”. Wystawa ma obrazować różnice między dyktaturą a demokracją; owo historyczne miejsce ma służyć jako centrum uczenia się demokracji. „Miejsce represji i pokojowej rewolucji staje się coraz bardziej miejscem informowania o dyktaturze i oporze” ‒ mówił R. Jahn.

https://bit.ly/2A2rwIi

https://bit.ly/2JDgvNr

https://www.bundesregierung.de/Content/DE/Artikel/2018/07/2018-07-04-bkm-ausstellung-bstu.html

https://bit.ly/2JEkAk8

Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640