Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

Serwis Instytutu Zachodniego 63/2018

  • VOLKSWAGEN I MICROSOFT TWORZĄ CENTRUM SOFTWARE W USA

#VW #Microsoft #Diess #Seattle #software

Warunki niemieckiego przemysłu IT i software (produkcja oprogramowania) nie są wystarczające do rozwoju technologii mobilności indywidualnej i „usieciowienia” aut dla producentów samochodów w RFN. Volkswagen (VW) utworzy swoje centrum software w Stanach Zjednoczonych.

VW planuje założenie przedsiębiorstwa w Seattle, które stanowi światowe centrum przemysłu software. Niemiecki producent samochodów współpracuje z amerykańską firmą Microsoft przy rozbudowie swojego potencjału w zakresie oprogramowania. W początkowej fazie pracownicy Microsoft mają wspierać VW w rozbudowie zdolności programistycznych i w poznawaniu kultury przedsiębiorczej i przebiegu pracy w przemyśle produkcji oprogramowania.

Jak podkreślił szef zarządu VW Herbert Diess w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”: „W Europie i w Niemczech nie dysponujemy w niezbędnym wymiarze przemysłem IT, który byłby w stanie wspierać nas wystarczająco w naszych zamiarach”. Choć w Niemczech jest w branży IT kilka silnych firm, to jednak powstanie wyszukiwarek i sieci społecznościowych w USA znacznie przyspieszyło rozwój amerykańskiego sektora software. Drugim centrum światowym w tym zakresie są według H. Diessa Chiny. Choć utworzenie niezbędnych struktur w Niemczech w krótkim czasie byłoby dla VW niemożliwe, to H. Diess zadeklarował, że firma „zawsze będzie współpracować przy przedsięwzięciach, jakie zostaną podjęte na płaszczyźnie IT w Europie”. (TM)

„Frankfurter Allgemeine Zeitung”, 30.09.2018 r.

  • NIEMCY NADAL EKSPORTUJĄ BROŃ DO PAŃSTW ZAANGAŻOWANYCH W WOJNĘ W JEMENIE

#Niemcy #eksport #uzbrojenie #ArabiaSaudyjska #Jemen

Do końca bieżącego roku może dojść do wyraźnego wzrostu wartości eksportu broni z Niemiec do Arabii Saudyjskiej. Od 14.03 do 23.09 br. RFN wyeksportowała do tego państwa uzbrojenie o wartości 254 mln euro. Jest to prawie równowartość wszystkich zezwoleń na eksport wydanych w 2017 r.

Arabia Saudyjska zaangażowana jest w konflikt w Jemenie. Do pozostałych ośmiu państw wchodzących w skład sojuszu pod jej przywództwem Niemcy wyeksportowały od marca br. uzbrojenie o wartości 21,8 mln euro. Łącznie do 23.09 br. wydano 87 pojedynczych zezwoleń na eksport do państw sojuszu.

Informacje zostały podane przez federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii w odpowiedzi na pisemne zapytanie (nr 320) Omida Nouripoura, posła Bundestagu z ramienia partii Związek 90/Zieloni. Liczby spotkały się z krytyką opozycji i mediów niemieckich w związku z zawartą w umowie koalicyjnej rządu federalnego CDU/CSU-SPD deklaracją zaprzestania eksportu uzbrojenia do państw bezpośrednio zaangażowanych w wojnę w Jemenie. Dozwolone miały być jedynie transakcje zawarte wcześniej, ale jeszcze niezrealizowane. (TM)

https://www.bmwi.de/Redaktion/DE/Parlamentarische-Anfragen/2018/09-320.pdf?__blob=publicationFile&v=2

http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/deutsche-waffen-ruestungsexporte-fuer-254-millionen-euro-nach-saudi-arabien-15815661.html

  • PETER LIMBOURG PONOWNIE DYREKTOREM ROZGŁOŚNI DEUTSCHE WELLE

#DeutscheWelle #DW #Limbourg #Juesten #Grütters

Na posiedzeniu Rady Rozgłośni Deutsche Welle (DW) Peter Limbourg został ponownie wybrany dyrektorem generalnym DW (Berlin 28.9.2018). Funkcję intendenta, którą pełni od października 2013 r., będzie sprawował przez kolejnych sześć lat.

  1. Limbourg (ur. 1960 r. w Bonn) jest prawnikiem z wykształcenia; przez wiele lat pracował jako dziennikarz, korespondent, moderator; był m.in. kierownikiem studia ProSieben w Bonn, redaktorem naczelnym stacji N24, szefem działu informacji SAT1.

Przewodniczący Rady Programowej DW  ks. Karl Juesten podkreślił, iż P. Limbourg w minionej kadencji wprowadził innowacje niezbędne z punktu widzenia przyszłości rozgłośni i jej konkurencyjności medialnej. K. Juesten wskazał też na wyraźny wzrost jej znaczenia w skali międzynarodowej. Także minister stanu ds. kultury M. Grütters zwróciła uwagę, iż dzięki profesjonalnemu doświadczeniu dziennikarskiemu P. Limbourgowi udało się uczynić z DW niezależną, opiniotwórczą rozgłośnię zagraniczną i działające w skali globalnej cyfrowe przedsiębiorstwo medialne. Za jego kadencji wyraźnie została poszerzona oferta programowa, w tym oferta kulturalna; został też rozbudowany anglojęzyczny kanał informacyjny.

Deutsche Welle jest niemiecką rozgłośnią zagraniczną; jej centrala mieści się w Bonn; w filii w Berlinie pracuje ok. 3 tys. osób zatrudnionych na stałe, a także współpracowników nieetatowych z 60 krajów, którzy przygotowują serwisy informacyjne w ok. 30 językach dla telewizji, radia i Internetu. DW podlega kompetencji Urzędu pełnomocnika federalnego ds. kultury i mediów (BKM) i jest finansowana z jego budżetu; w 2018 r. dotacje dla DW wyniosły 326 mln euro. (MWM)

https://bit.ly/2pEXv9r

https://www.dw.com/pl/peter-limbourg-ponownie-wybrany-na-prezesa-dw/a-45674746

  • OBCHODY DNIA JEDNOŚCI NIEMIEC (TAG DER DEUTSCHEN EINHEIT)

#TDE #TDE2018Berlin #NurMitEuch #DzieńJednościNiemiec #Merkel #Steinmeier

Podczas obchodów 28. rocznicy Dnia Jedności Niemiec w Berlinie (3.10.2018) kanclerz Angela Merkel przyznała, iż bardzo emocjonalnie wspomina ów dzień i wszystko to, co się wydarzyło przedtem, czyli Pokojową Rewolucję, która dokonała się w dużej mierze dzięki odważnym ludziom w b. NRD; podkreśliła też, że Helmutowi Kohlowi jako „kanclerzowi jedności” udało się wraz z sojusznikami przeprowadzić zjednoczenie w pokoju i przyjaźni z krajami sąsiadującymi.

Jak stwierdziła Merkel: „To, co nazywamy Jednością Niemiec, to pewien proces, długa droga, która wciąż wymaga tego, by siebie nawzajem słuchać, by wychodzić sobie naprzeciw, by nie ustawać w wysiłkach”.  Zjednoczenie Niemiec nie dokonało się jeszcze całkowicie, podkreśliła, i nawet obecnie, po 28 latach wciąż rzuca nam wyzwanie. Dlatego też motto berlińskiego spotkania brzmi: „Tylko z Wami” („Nur mit Euch”); jest to wezwanie do wszystkich, nie tylko do polityków, by być ze sobą w kontakcie, opowiadać o swoim życiu, informować o rozłamach, o wyzwaniach.

Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier wezwał do silniejszego dialogu społecznego; najważniejszą rzeczą jest bowiem to, by społeczeństwo rozmawiało samo ze sobą. Z kolei przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble apelował podczas uroczystości o „wiarę w siebie, opanowanie, optymizm; przestrzegał jednocześnie przed populistami, którzy z mniejszości czynią obraz wroga. Niemcy, Europa i świat doświadczyły w obecnym czasie wielu zmian spowodowanych globalizacją, zmianą klimatu czy digitalizacją, toteż jest rzeczą ważną, aby proces ten kształtować aktywnie ‒ zwracał uwagę przewodniczący Bundesratu i urzędujący burmistrz Berlina Michael Müller.

Uroczystości z okazji Dnia Jedności Niemiec odbywają się za każdym razem w tym kraju związkowym, który ustanawia przewodniczącego Bundesratu. W 2019 r. główne uroczystości odbędą się w Szlezwiku-Holsztynie, w Kilonii. (MWM)

https://bit.ly/2Rsn8XV

https://www.bundesregierung.de/Content/DE/Artikel/2018/10/2018-10-03-deutsche-einheit-festakt.html

Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640