Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

Serwis Instytutu Zachodniego 64/2018

  • OSTATNIE SONDAŻE PRZED WYBORAMI W BAWARII

#Bawaria #wybory #Landtag #CSU

W dn. 14.10.2018 r. odbędą się w Bawarii wybory do Landtagu. Według najnowszego sondażu ośrodka Forschungsgruppe Wahlen zrealizowanego dla telewizji ZDF rządząca samodzielnie CSU utraci większość w nowym Landtagu.

Na CSU chce głosować 34% wyborców (-1 p.p. w porównaniu do sondażu sprzed tygodnia), na Zielonych 19% (+1 p.p.), na SPD 12% (bez zmian), a na AfD i Wolnych Wyborców (Freie Wähler) po 10% (poparcie dla obu partii bez zmian). O przekroczenie granicy 5-procentowego progu wyborczego będą musiały się martwić dwa ugrupowania: FDP z poparciem na poziomie 5,5% (bez zmian) i Die Linke ‒ 4% (-0,5 p.p.). Inne sondaże prezentują zbliżone wyniki, z wyjątkiem sondażu ośrodka INSA (dla dziennika „Bild”), który prognozuje poparcie dla AfD na poziomie 14%. Jeśli te wyniki znajdą potwierdzenie w wyborach, konieczne będzie powołanie rządu koalicyjnego.

Według wcześniejszego sondażu ośrodka Infratest dimap zrealizowanego dla telewizji ARD do najważniejszych tematów wpływających na decyzję wyborców należą: polityka edukacyjna (tematyka ta jest bardzo ważna dla 55% ankietowanych), ochrona środowiska (dla 46%), koszty mieszkań (dla 45%), sprawiedliwość społeczna (dla 41%), bezpieczeństwo wewnętrzne (dla 40%), imigracja (dla 39%), a polityka federalna Horsta Seehofera jest bardzo ważna jedynie dla 26% respondentów. Wyniki badania zaprezentowane zostały na poniższej grafice. (PK)

 

http://www.forschungsgruppe.de/Aktuelles/PB-Extra_Bayern/

 

  • G20: NIEMCY POSTULUJĄ OBNIŻANIE GLOBALNEGO ZADŁUŻENIA

#G20 #Bali #finanse #Niemcy #Scholz #kryzys

Podczas 4. Spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych grupy G20 (11-12.10.2018, Bali) Minister finansów RFN Olaf Scholz miał zaapelować o konsekwentne obniżanie zadłużenia w wielu państwach na świecie ‒ mające być zabezpieczeniem przed międzynarodowymi kryzysami finansowymi.

Choć po 10 latach od kryzysu finansowego w 2008 r. występuje względna stabilność globalnej architektury finansowej, uczestnicy spotkania G20 mieli zastanawiać się nad poprawą jej odporności oraz nad obecnymi i przyszłymi zagrożeniami. Wśród ważnych punktów na agendzie znalazły się ponadto: cyberbezpieczeństwo, instytucje parabankowe, a także globalny spór handlowy.

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF), poziom zadłużenia prywatnego i publicznego wynosi na świecie ok. 182 bln USD, czyli o 60% więcej niż przed kryzysem 2008/2009. Stwarza to ryzyko, że w wypadku wystąpienia nieoczekiwanych szoków, wiele państw nie będzie miało możliwości efektywnie im przeciwdziałać. Dlatego, zdaniem O. Scholza, decydujące jest, by nadać „wystarczającą siłę ognia, aby móc zareagować”.

Niemiecki Minister finansów odparł także zarzuty sugerujące, że niemieckie nadwyżki w handlu zagranicznym przyczyniają się do pogłębiania nierówności na świecie. Jak zauważył, w porównaniach o charakterze globalnym powinno uwzględniać się UE jako całość, nie zaś zwracać uwagę na pojedyncze państwa ‒ podobnie jak nie analizuje się bilansu handlowego poszczególnych stanów USA, np. Kalifornii w zestawieniu z Francją czy Niemcami. (TM)

https://de.reuters.com/article/deutschland-g20-schuldenabbau-idDEKCN1MJ108

https://www.tagesschau.de/ausland/bali-tagung-101.html

https://de.reuters.com/article/iwf-g20-scholz-idDEKCN1ML0K5

  • INSTYTUCJONALIZACJA NIEMIECKO-GRECKIEJ WYMIANY MŁODZIEŻY

#Niemcy #Grecja #wymiana #młodzież #umowa

W obecności prezydentów Niemiec i Grecji, Franka-Waltera Steinmeiera i Prokopisa Pavlopoulosa, w dniu 11.10.2018 r. federalna minister ds. rodziny dr Franziska Giffey oraz sekretarz generalny w greckim ministerstwie edukacji Pafsanias Papageorgiou podpisali w Atenach umowę powołującą Niemiecko-Grecką Wymianę Młodzieży (Jugendwerk). Celem tej instytucji jest lepsze wzajemne poznanie się młodzieży niemieckiej i greckiej i redukcja wzajemnych stereotypów.

Nowa instytucja będzie miała siedziby w Lipsku i Salonikach, a według DPA niemiecki rząd będzie wspierał wymianę sumą 3 mln euro rocznie. Niemiecko-Grecka Wymiana Młodzieży dołącza do większej sieci Jugendwerków odpowiadających za programy wymian z takimi państwami, jak Francja, Polska, Turcja czy Węgry. (MW)

https://www.bmfsfj.de/bmfsfj/abkommen-zur-gruendung-eines--deutsch-griechischen-jugendwerkes-gezeichnet/129686

https://www.deutschlandfunk.de/athen-abkommen-ueber-deutsch-griechisches-jugendwerk.1939.de.html?drn:news_id=934228

  • 2019 ‒ ROK NIEMIECKI W USA

#RokNiemiecki #USA #Grütters

Dokładnie w czasie głównych obchodów Święta Jedności Niemiec (Tag der Deutschen Einheit), w dniu 3.10.2018 r. odbyła się w Waszyngtonie uroczystość inaugurująca Rok Niemiecki w USA. Do końca 2019 r. w różnych miastach USA odbędzie się ponad 1000 imprez, które będą miały na celu zaprezentowanie Niemiec jako partnera w polityce, gospodarce, nauce, badaniach i kulturze. 

W ramach Roku Niemieckiego w USA 2019 specjalne prezentacje przygotują m.in. Berliner Festspiele (we współpracy z Planetarium Hamburg i ARTE oraz różnymi artystami), Haus der Kulturen, Deutsches Auswandererhaus Bremerhaven, Alliierten Museum Berlin, Deutsches Exilarchiv   1933-45, Deutsche Welle.

Niemcy i USA są ze sobą ściśle powiązane poprzez różnego rodzaju relacje kulturalne” ‒ zwróciła uwagę minister stanu ds. kultury i mediów Monika Grütters. Za ważne uznała, aby w ramach Roku Niemieckiego były reprezentowane w USA również liczne instytucje kulturalne finansowane z budżetu BKM. Głównym zamierzeniem jest wzbudzenie zainteresowania niemiecką kulturą i sztuką oraz wymianą kulturalną. Kultura jest bowiem znaczącym i przekonującym ambasadorem dialogu, buduje mosty porozumienia. W obliczu obecnej sytuacji politycznej na świecie potrzeba tych mostów bardziej niż kiedykolwiek dotąd ‒ przekonywała M. Grütters ‒ zwłaszcza tam, gdzie polityka i dyplomacja dochodzi niekiedy do granic swych możliwości.

Rok Niemiecki w USA odbywa się pod patronatem prezydenta Republiki Federalnej Franka-Waltera Steinmeiera; jego organizatorem jest Goethe-Institut; natomiast finansowego wsparcia udzieliło federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych; różne przedsięwzięcia są też wspierane przez Bundesverband der Deutschen Industrie (BDI) we współpracy z różnymi instytucjami. (MWM)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/deutschlandjahr-in-den-usa-gruetters-kultureller-dialog-notwendiger-denn-je-1532802

https://www.goethe.de/ins/us/de/ueb/dju.html

https://bdi.eu/themenfelder/internationale-maerkte/deutschlandjahr-usa/

https://www.germany.info/us-de/aktuelles/deutschlandjahr/896438

  • NIEMIECKI MATEMATYK LAUREATEM MEDALU FIELDSA

#MedalFieldsa #Fields #Scholze #matematyka

Peter Scholze, trzydziestoletni niemiecki matematyk, otrzymał Medal Fieldsa ‒ najważniejsze na świecie wyróżnienie w dziedzinie matematyki. Zostało ono wręczone podczas tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Matematyków w Rio de Janeiro.

Medal Fieldsa przyznawany jest od 1936 r. (z przerwą w latach 1940-1950) za wybitne osiągnięcia matematyczne naukowcom, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Należy go traktować jako odpowiednik nagrody Nobla, która nie jest przyznawana w dziedzinie matematyki. Został on ustanowiony przez kanadyjskiego matematyka Johna Charlesa Fieldsa i jest wręczany co cztery lata maksymalnie czterem osobom.

W 2018 r. oprócz Petera Scholze laureatami nagrody zostali  również trzej inni młodzi naukowcy ‒ kurdyjski matematyk Caucher Birkar, Włoch Alessio Figalli i Hindus Akshay Venkatesh.

Peter Scholze jest obecnie profesorem na Uniwersytecie w Bonn i specjalizuje się w geometrii arytmetycznej. Jego największym osiągnięciem jest odkrycie struktur geometrycznych zwanych przestrzeniami perfektoidealnymi. Już w wieku 22 lat znalazł on skrócony dowód na rozwiązanie bardzo skompilowanej hipotezy z zakresu teorii liczb, a dwa lata później otrzymał, jako najmłodsza osoba w historii Niemiec, tytuł profesora. W wieku 27 lat został laureatem Nagrody Leibniza uznawanej za najistotniejsze wyróżnienie w niemieckim środowisku naukowym. (SW)

https://www.mathunion.org/imu-awards/fields-medal

https://www.dw.com/en/german-mathematician-peter-scholze-wins-nobel-of-mathematics/a-44920056

https://www.spektrum.de/news/peter-scholze-gewinner-der-fields-medaille-2018/1582060

Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640