Serwis Instytutu Zachodniego 90/2019
- NIE DOJDZIE DO FUZJI DWÓCH NAJWIĘKSZYCH NIEMIECKICH BANKÓW
#DB #Commerzbank #fuzja
Deutsche Bank i Commerzbank to dwa największe niemieckie banki. W dniu 17.03.2019 r. ogłosiły, że planują dokonać fuzji. Jednakże po serii trudnych rozmów zrezygnowano z tego projektu, argumentując, że nie przyniesie on wystarczającej wartości dodanej.
Fuzja miała być remedium na trudną sytuację Deutsche Banku, który musi teraz zweryfikować swoją strategię. Połączenie groziło utratą stanowisk przez ponad 30 tys. pracowników, w szczególności Commerzbanku. Jednocześnie brak fuzji otwiera możliwości dla zagranicznych podmiotów zainteresowanych rynkiem niemieckim (np. włoski UniCredit czy holenderski ING). (PSA)
https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/deutsche-bank-und-commerzbank-sagen-fusion-ab-16156809.html
https://www.theguardian.com/business/2019/apr/25/deutsche-bank-and-commerzbank-merger-talks-collapse
- VOLKSWAGEN WYBUDUJE FABRYKĘ SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH W CHINACH
#VW #JAC #Chiny #Niemcy #elektromobilność #Hefei
Volkswagen otrzymał zielone światło na budowę fabryki samochodów elektrycznych w Hefei w Chinach. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane wspólnie z partnerem chińskim, firmą JAC. Obie firmy podpisały w czerwcu 2017 r. porozumienie o utworzeniu spółki joint venture z równorzędnym rozkładem udziałów w stosunku 50:50, która ma zajmować się produkcją „pojazdów nowej energii” (New Energy Vehicles, NEV) i rozwijaniem usług w zakresie elektromobilności.
Koszt budowy fabryki wyniesie ok. 700 mln euro; ma ona produkować ok. 100 tys. pojazdów rocznie i rozpocznie działalność jeszcze w 2019 r.
Chiny to najważniejszy rynek zbytu dla Volkswagena. Niemiecki producent sprzedaje tam prawie połowę swoich samochodów; obecnie zwiększa zaś inwestycje w elektromobilność. W ciągu 10 lat koncern planuje wyprodukować ok. 22 mln elektrycznych samochodów, z czego ponad połowę w Chinach. (TM)
- WIĘKSZOŚĆ NIEMCÓW ZA WYCOFANIEM BRONI ATOMOWEJ Z TERYTORIUM RFN
#Niemcy #brońatomowa #sondaż
Według badań instytutu YouGov, 59% Niemców opowiada się za wycofaniem amerykańskiej broni atomowej z terytorium RFN. Przeciwnych likwidacji atomowego arsenału USA w Niemczech jest tylko 18% respondentów. Według szacunków ekspertów, w Niemczech zlokalizowanych jest obecnie 20 bomb atomowych należących do USA.
Ponad połowa Niemców (53%) domaga się także od rządu federalnego podpisania traktatu o zakazie broni jądrowej (Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons), przeciwnych temu jest 21% ankietowanych. Traktat ten został przyjęty w 2017 r. przez dwie trzecie spośród 193 państw członkowskich ONZ. Wszystkie mocarstwa atomowe, w tym także prawie wszystkie państwa członkowskie NATO łącznie z RFN zbojkotowały głosowanie w sprawie przyjęcia traktatu. Rząd RFN uzasadniał swoje stanowisko argumentując, że taki traktat nie ma sensu dopóki nie przystąpią do niego wszystkie państwa dysponujące bronią atomową. Minister spraw zagranicznych RFN Heiko Maas na początku kwietnia wskazywał na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, że Niemcy będą angażowały się w dialog z USA, Rosją, Chinami i innymi mocarstwami atomowymi w sprawie zakazu broni jądrowej. (KJ)
- „SZTUKA I DIGITALIZACJA” ‒ W CENTRUM UWAGI LUDZI KULTURY
#ZUKUNST! #kultura #sztuka #cyfryzacja #digitalizacja #Grütters
W ramach cyklu „ZUKUNST! Perspektiven für Kultur und Medien” w Teatrze w Dortmundzie miało miejsce ważne spotkanie dyskusyjne na temat wyzwań w obszarze digitalizacji kultury i mediów (1.04.2019). W spotkaniu wzięło udział ok. 200 osób. Eksperci zwracali uwagę na konieczność przeprowadzenia regulacji w zakresie cyfrowego dostępu do sztuki i mediów.
Minister stanu ds. kultury Monika Grütters wskazała na potrzebę stworzenia pewnych reguł dla zapewnienia wolnej przestrzeni, w której kultura i sztuka będą się mogły swobodnie rozwijać w różnorodności. Podkreśliła zarazem, iż kultura ma być wprawdzie „dostępna dla wszystkich”, ale nie oznacza to, że ma być „dostępna dla wszystkich za darmo”. Z drugiej strony digitalizacja może stanowić szansę na szerszy udział społeczeństwa w wydarzeniach kulturalnych ‒ stworzyła bowiem zupełnie nowe formy dostępu do produkcji naukowej i kulturalnej.
Podczas dyskusji zwrócono uwagę na kilka zasadniczych problemów, jakie niesie ze sobą szybka komunikacja drogą cyfrową. Jednym z nich jest podstawowy konflikt pomiędzy szybkością a dokładnością przekazu informacji, co stanowi pewne niebezpieczeństwo dla jakości i wiarygodności. Mówiono też o paralelnym funkcjonowaniu świata digitalnego i realnego i zastanawiano się, na ile dają się one ze sobą powiązać. Poruszono również istotny problem regulacji w zakresie praw autorskich dotyczących sfery twórczości kulturalnej i artystycznej w kontekście wytycznych przyjętych przez Parlament Europejski (14.02.2019). (MWM)
https://www.theaterdo.de/detail/event/kunst-und-digitalisierung/
- SZKOLNICTWO WYŻSZE W NIEMCZECH ‒ NOWA PUBLIKACJA
#Szewior #książka #publikacja #szkolnictwo #akredytacja #Niemcy
Kilka tygodni temu zostało opublikowane nowe, rozszerzone wydanie książki poświęconej funkcjonowaniu szkolnictwa wyższego oraz systemu akredytacji w Niemczech („Akredytacja w niemieckim szkolnictwie wyższym. Systemowe ujęcie zagadnienia”, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa 2019, 390 ss.). Jej autorem jest profesor Krzysztof Szewior, od lat specjalizujący się m.in. w problematyce systemu społecznego, szkolnictwa czy bezpieczeństwa społecznego w Niemczech i Polsce.
Monografia ma charakter bardzo interesujący i oryginalny, poruszając rzadko podejmowane w Polsce zagadnienia. Jej szczególnym walorem jest zespolenie wiedzy teoretycznej autora z jego doświadczeniami praktycznymi uzyskanymi podczas licznych stypendiów czy staży naukowych, np. w Bonn, Marburgu, Kolonii, Berlinie, Hanowerze czy Kassel. Zaprezentowane w pracy kwestie stwarzają możliwość nie tylko poznania funkcjonujących obecnie w Niemczech rozwiązań, ale także ich porównania z polskimi realiami oraz standardami proponowanymi przez Unię Europejską, w tym na przykład w odniesieniu do procesu bolońskiego. (SW)
www.aspra.pl/katalog-wydawniczy/book/749
https://ksiegarnia.pwn.pl/Akredytacja-w-niemieckim-szkolnictwie-wyzszym,759382201,p.html
- ROCZNICA FORSOWANIA NYSY ŁUŻYCKIEJ
#Nysa #Odra #granicapolsko-niemiecka #1945
W dniach 16-17.04.1945 r. II Armia Wojska Polskiego wspólnie z wojskami radzieckimi brała udział w operacji łużyckiej, forsując Nysę Łużycką. Walki przyniosły znaczne straty osobowe, jednocześnie torując drogę do zdobycia Berlina od strony wschodniej. Żołnierze walczący w tych walkach często zostawali osadnikami wojskowymi w pasie granicznym Ziem Odzyskanych.
W dniu 16.04.2019 r. odbyły się lokalne uroczystości upamiętniające forsowanie Nysy Łużyckiej i walki o Łużyce. W Przeworsku uroczystości przy Pomniku Poległych Żołnierzy 27. Pułku Piechoty miały charakter gminny. We Włocławku uroczystość przy Pomniku Sapera 3. Warszawskiego Pułku Pontonowego zorganizowało Stowarzyszenie Saperów Polskich. W Zgorzelcu obchody przed Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego organizował burmistrz. W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się kombatanci oraz młodzież ze szkół, także wojskowych. Obchodom towarzyszyły pokazy sprzętu wojskowego. Uroczystości, mimo kameralnego charakteru, są ważne dla lokalnych społeczności Ziem Zachodnich.
Granica na Odrze i Nysie Łużyckiej była jednym z filarów powojennej władzy w Polsce i pomostem, który miał łączyć ją ze społeczeństwem. Wobec niejasnej sytuacji prawnej Ziem Odzyskanych oraz konfliktu w tej kwestii między aliantami a Związkiem Radzieckim, granica na Odrze i Nysie Łużyckiej stanowiła symbol powrotu do piastowskiego terytorium, silnie eksponowany w komunistycznej propagandzie. Polska, na podstawie ustaleń konferencji jałtańskiej, a następnie poczdamskiej, objęła Ziemie Zachodnie i Północne. Bezpieczeństwo granicy ustanowionej na Odrze i Nysie było po wojnie kluczowym aspektem polityki wewnętrznej i międzynarodowej. (MD)