Sojusznicza zbiórka na pociski do niemieckich systemów Patriot
#Patriot #RTX #Niemcy #Ukraina
Według udostępnionych publicznie informacji 6 sierpnia br., za pośrednictwem Agencji Wsparcia i Zakupów NATO (NATO Support and Procurement Agency – NSPA), została zawarta umowa z firmą RTX, producentem systemu Patriot, na dostawę do Niemiec pocisków obrony powietrznej PAC-2 GMT. Wartość umowy opiewa na 478 mln dol. (436 mln euro). Już wcześniej, bo 3 lipca br., Komisja Budżetowa niemieckiego Bundestagu przeznaczyła 200 mln euro ze specjalnego funduszu Bundeswehry na zakup rakiet. Oznacza to, że Niemcy sfinansują w dużym stopniu zakup; pozostałą część kosztów, czyli 236 mln euro, pokryją 3 państwa; Dania, Holandia i Norwegia.
„Kontrakt ten po raz kolejny pokazuje, że NSPA jako główna organizacja NATO zajmująca się międzynarodowymi zamówieniami i wsparciem zapewnia państwom członkowskim skuteczne i opłacalne rozwiązania międzynarodowe, wzmacniając jednocześnie europejskie zdolności przemysłowe” – powiedziała Stacy A. Cummings, dyrektor generalna NSPA.
Tom Laliberty, prezes Raytheon (spółka w ramach koncernu RTX zajmująca się produkcją systemów Patriot), dodał, że „Nasi klienci już czerpią korzyści ze wspólnych zakupów rakiet i systemów Patriot za pośrednictwem NSPA, w tym oszczędności, które zapewniają lepszą cenę i możliwość wstępnego wynegocjowania ram umowy, a to skraca czas zamówień”.
Już w pierwszej połowie br. Niemcy podpisały dwa kontrakty, których łączna kwota wynosi 2,4 mld dol., na dostawy ośmiu jednostek ogniowych systemu Patriot. Z kolei w styczniu br. agencja NSPA zawarła umowę ramową o wartości około 5,5 mld dol. z firmą COMLOG, będącą spółką joint venture, utworzoną przez RTX i MBDA Deutschland, która dotyczy produkcji pocisków przeciwlotniczych PAC-2 GMT do systemu Patriot, przeznaczonych dla Niemiec, Hiszpanii, Rumunii i Holandii.
Zamówienia te mają związek z koniecznością uzupełnienia niemieckich magazynów. W ramach wsparcia wojskowego Niemcy przekazały Ukrainie systemy Patriot wraz z pociskami, co zasadniczo uszczupliło zasoby ich magazynów. Dotychczas Ukraina - według danych prezentowanych na stronie Urzędu Kanclerskiego – Ukraina otrzymała od Niemiec trzy kompletne jednostki ogniowe Patriot (na jednostkę ogniową systemu Patriot składają się wyrzutnie pocisków, stacje radiolokacyjne, centra dowodzenia i kierowania ogniem oraz pojazdy logistyczne), a także nieokreśloną liczbę rakiet. (S. Olszewski)
https://esut.de/2024/08/meldungen/52308/wiederbeschaffung-von-patriot-flugkoerpern-gem-t/
https://www.bundesregierung.de/breg-en/news/military-support-ukraine-2054992