Specjalny fundusz Bundeswehry niemal całkowicie wykorzystany
#Niemcy #Bundeswehra #specjalnyfundusz #Scholz
Kwota 100 mld euro, która została w ramach Zeitenwende przeznaczona przez rząd Olafa Scholza w 2022 r. na specjalny fundusz wsparcia Bundeswehry (Sondervermögen), aby poprawić jej wyposażenie, jest już niemal całkowicie rozdysponowana. W raporcie opublikowanym przez Federalne Ministerstwo Obrony można przeczytać, że z funduszu przeznaczonego na zakup uzbrojenia i sprzętu wydano już niemal 86,6 mld euro (stan na 30.04.br.).
Od momentu publikacji raportu komisja budżetowa Bundestagu zatwierdziła 27 kolejnych projektów zakupu wyposażenia o łącznej wartości ponad 15 mld euro, o co wnioskował resort obrony. Wśród zatwierdzonych projektów znajduje się m.in. zakup 105 czołgów Leopard 2A8, czterech jednostek ogniowych systemu Patriot oraz amunicja artyleryjska 155 mm.
Realizacja zatwierdzonych projektów będzie wymagała znacznych środków finansowych, co może oznaczać, że dużą część ze wspomnianych 15 mld euro trzeba będzie pokryć ze specjalnego funduszu. Spowoduje to kolejny wzrost wykorzystanych z funduszu środków do poziomu, który znacznie przekroczy 95 mld euro. Ponadto rozpoczęcie licznych krótkoterminowych projektów przyspieszyło planowany odpływ następnych środków z funduszu i dlatego wyczerpie się on prawdopodobnie już w 2028 r.
Wykorzystanie niemal całego funduszu uniemożliwi dokonywanie kolejnych zakupów, gdyż mamy do czynienia także ze zmniejszeniem budżetu Ministerstwa Obrony. Z budżetu podstawowego resortu obrony na zamówienia przeznaczone może być jedynie 2,7 mld euro, z kolei w przyszłym roku kwota ta spadnie do 2,5 mld euro. Ograniczone środki w budżecie podstawowym dodatkowo komplikują sytuację, gdyż wiele kluczowych projektów, takich jak artyleryjski Boxer RCH 155, transportery opancerzone Boxer, samoloty Eurofighter czy okręty podwodne U212 CD, wciąż znajduje się na liście oczekujących na zatwierdzenie.
Kanclerz Scholz zapowiedział wprawdzie na początku lipca br., że budżet resortu obrony wzrośnie do 80 mld euro, czyli o prawie 30 mld euro, jednak eksperci budżetowi wskazują na trudności w realizacji tego planu, zwłaszcza w kontekście zwiększenia budżetu federalnego jedynie o 17 mld euro. Aby mógł wzrosnąć budżet obronny, planuje się zmniejszenie innych wydatków budżetowych o 28,3 mld euro. Wobec przyszłorocznych wyborów do Bundestagu pojawiają się wątpliwości, czy kanclerz będzie w stanie dotrzymać swoich obietnic. Podkresla się też, że przyszły rząd będzie musiał tak zorganizować budżet, aby zapewnić stabilne finansowanie Bundeswehry zgodnie z Zeitenwende, ogłoszonym przez kanclerza w lutym 2022 r. (M. Schulz)
https://esut.de/2024/08/meldungen/52448/sondervermoegen-bundeswehr-praktisch-vollstaendig-gebunden/