Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Stosunki niemiecko-brytyjskie - wspólna deklaracja i wizyta kanclerz

#Niemcy #WielkaBrytania #wspólnadeklaracja #politykazagraniczna #Merkel

W ubiegłym tygodniu miały miejsce dwa wydarzenia o istotnym znaczeniu dla relacji niemiecko-brytyjskich. W dn. 30.06.2021 r. minister spraw zagranicznych Niemiec H. Maas i szef brytyjskiej dyplomacji D. Raab podpisali deklarację o współpracy w sprawach międzynarodowych i bezpieczeństwa. Z kolei 02.07.2021 r. kanclerz A. Merkel udała się z ostatnią planową wizytą do Wielkiej Brytanii.

Wspólna deklaracja jest pierwszym tego typu dokumentem zawartym przez oba kraje. Podkreślono w nim wspólnotę interesów w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz odniesiono się do wielu aktualnych zagadnień geostrategicznych. Niemcy i Wielka Brytania deklarują chęć objęcia odpowiedzialnego przywództwa w świecie, które umacniałoby multilateralizm, a jednocześnie bazowało na wartościach, podzielanych przez obu partnerów. Zapewniono także o zaangażowaniu na rzecz strategicznej jedności Europy i „niekwestionowanym zaangażowaniu na rzecz bezpieczeństwa euroatlantyckiego”. Postanowiono również o uruchomieniu dialogu strategicznego – dorocznych spotkań na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.

Wizytę kanclerz Merkel w Wielkiej Brytanii można uznać za uhonorowanie jej wysiłków na rzecz podtrzymywania dobrych relacji bilateralnych i równocześnie wyraz dążenia do utrzymania współpracy partnerów europejskich z Wielką Brytanią, pomimo brexitu. W czasie swojego pobytu kanclerz wystąpiła na posiedzeniu brytyjskiego rządu oraz została przyjęta przez królową Elżbietę II na prywatnej audiencji. Zdecydowanie polityczny wydźwięk miało spotkanie kanclerz Merkel z premierem Johnsonem w Chequers.

Szefowa niemieckiego rządu zaznaczyła, że brexit daje szansę na otwarcie nowego rozdziału w stosunkach niemiecko-brytyjskich, co było nawiązaniem do wspólnej deklaracji w polityce zagranicznej. Kanclerz wspomniała też o możliwości zawarcia nowego traktatu o przyjaźni. Tematem rozmów było także bezpośrednie połączenie elektroenergetyczne między Niemcami a Wielką Brytanią oraz utrzymanie współpracy młodzieży w sytuacji, gdy Wielka Brytania nie uczestniczy już w programie Erasmus. Rozmawiano też o spornej kwestii protokołu w sprawie Irlandii Północnej oraz pandemii COVID-19.

Wizyta kanclerz Merkel na Wyspach Brytyjskich odbyła się w historycznym dla obu państw momencie, gdy Wielka Brytania opuściła UE, zaś Niemcy stoją przed wyborem nowego kanclerza, którym nie będzie już Merkel, sprawująca tę funkcję od 16 lat. Oba te fakty wymuszają konieczność  ukształtowania na nowo relacji niemiecko-brytyjskich. (AK)

 5 lipca 2021


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640