Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Sukces rozmów sondujących SPD-Zieloni-FDP i zapowiedź negocjacji koalicyjnych

#SPD #Sojusz90/Zieloni #FDP #rozmowysondujące #negocjacjekoalicyjne #Ampel

W dniu 15.10.2021 r. zakończył się ostatni etap rozmów sondujących z udziałem przedstawicieli SPD, Sojuszu 90/Zielonych i FDP. Podczas wspólnej konferencji prasowej liderzy trzech partii poinformowali o pozytywnym zakończeniu rozmów i zalecili podjęcie rozmów koalicyjnych. Ogłoszony został 12-stronicowy dokument stanowiący punkt wyjścia dla negocjacji nad umową koalicyjną.

Strony uzgodniły takie propozycje, jak: podniesienie płacy minimalnej do 12 euro za godzinę, zastąpienie zasiłku w ramach Hartz IV przez tzw. zasiłek obywatelski (Bürgergeld), podniesienie nakładów na naukę i badania do 3,5% PKB, obietnica niepodnoszenia podatków i trzymania się zasad hamulca zadłużenia (tutaj widać wpływ FDP). Zapowiedziano także szereg działań na rzecz ochrony klimatu: powinno nastąpić jak najszybsze odejście od węgla (idealnie, gdyby to nastąpiło do 2030 r.) i „drastyczne przyspieszenie” ekspansji energii odnawialnej; w 2022 r. ma powstać szczegółowy program na rzecz ochrony klimatu, a także ma być rozbudowywana i korygowana ustawa o ochronie klimatu. Zapewniono o prowadzeniu przez Niemcy aktywnej polityki europejskiej (wszystkie partie opowiadają się za wzmocnieniem UE), podkreślono także chęć rozwijania partnerstwa z Francją i bliskiej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Najpierw 16.10 zarząd SPD opowiedział się za podjęciem rozmów koalicyjnych, dzień później podobne stanowisko zajęła rada krajów (tzw. mały zjazd partyjny) partii Sojusz 90/Zieloni, a 18.10 zarząd FDP jednogłośnie poparł wniosek o rozpoczęcie negocjacji koalicyjnych. Oczekuje się, że pierwszy etap rozmów koalicyjnych rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu.

Wynikiem rozmów koalicyjnych ma być uzgodnienie umowy koalicyjnej. Mogą one potrwać kilka tygodni. Następnie umowa koalicyjna musi zostać zaakceptowana przez wszystkie trzy partie. Dopiero wtedy dojdzie do wyboru kanclerza przez Bundestag i powołania nowego rządu. Przedstawiciele wszystkich trzech partii spodziewają się „twardych” negocjacji koalicyjnych, ale mają nadzieję, że nowy rząd ukonstytuuje się jeszcze w tym roku. (PK)

19 października 2021

https://www.spd.de/aktuelles/detail/news/aufbruch-und-fortschritt-fuer-deutschland/15/10/2021/

https://www.gruene.de/artikel/regierungsbildung

https://www.fdp.de/ein-neuer-aufbruch-fuer-unser-land-ist-moeglich

https://cms.gruene.de/uploads/documents/Ergebnis-der-Sondierungen.pdf

https://www.fdp.de/auf-dem-weg-verantwortung-fuer-deutschland-zu-uebernehmen

https://www.gruene.de/artikel/weg-frei-fuer-koalitionsverhandlungen

https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/fdp-koalitionsverhandlungen-103.html

https://www.deutschlandfunk.de/ampel-spitzen-fuer-koalitionsgespraeche-das-sind-die.2897.de.html?dram:article_id=504115

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/ampel-koalitionsverhandlungen-koennten-noch-in-dieser-woche-beginnen-a-95b16546-d07e-41a7-8e08-4111bea0393f


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640