Targi Książki w Lipsku
#Lipsk #TargiKsiążki #Roth #Franz-Hessel-Preis
W gmachu lipskiego Gewandhausu zainaugurowano 26 marca br. święto książki w Lipsku. Uroczystość odbyła się w przeddzień rozpoczęcia Lipskich Targów Książki (Leipziger Buchmesse), które trwały do 30 marca br. i przebiegały pod hasłem „Słowa poruszają światy” („Worte bewegen Welten”). Wzięło w nich udział aż 2040 wydawnictw i wystawców z 45 państw. Gościem honorowym była w tym roku Norwegia.
Występując podczas otwarcia targów, minister stanu ds. kultury Claudia Roth zwróciła uwagę na siłę literatury i potęgę książki jako „centralnego dobra kulturowego”, które od czasów Oświecenia było nośnikiem idei wolności, różnorodności i samostanowienia człowieka, umożliwiając realizację tych wartości. Roth podkreśliła, że tego należy dzisiaj bronić i takie jest też przesłanie Lipskich Targów Książki. Są to wartości, które i dzisiaj powinny obowiązywać w polityce kulturalnej i – jak dodała - od zawsze stanowiły motyw przewodni również jej działania. Wspomniała o „wielkiej różnorodności” literatury prezentowanej na targach; dzięki temu dociera się do szerokich kręgów publiczności, oferując bogactwo gatunków literackich: można tu znaleźć zarówno klasyków literatury i najważniejsze nowości literackie, jak też atrakcyjne komiksy czy najnowsze wydania romansów.
Cechą charakterystyczną Targów Lipskich – mówiła Roth - jest to, że bardzo szybko podążają za najnowszymi trendami i są otwarte na nowinki (Manga-Comic-Con, Forum Mensch & KI, punkt spotkań dla blogerów etc.), co powinno znaleźć odbicie także w całej polityce kulturalnej. Nie może ona ograniczać się tylko do kultury wysokiej (elitarnej), ani też zawężać do wąsko pojętej „kultury przewodniej” (Leitkultur). A tym bardziej nie wolno dopuścić do tego, aby na rozwój kultury wywierali presję wrogowie demokracji czy ci, którzy szydzą z praworządności. Literatura „nie może być pionkiem w grze” sił skrajnie prawicowych, propagujących nacjonalistyczne i rasistowskie idee, próbujących nakazać księgarniom i bibliotekom, jakie książki mogą one posiadać w swoich zasobach.
Podczas Targów w Lipsku przyznano francusko-niemiecką nagrodę w dziedzinie literatury współczesnej: Franz-Hessel-Preis, której ideą jest budowanie mostów między dwoma, silnie ze sobą powiązanymi obszarami kulturowymi. W tym roku otrzymały ją: szwajcarska pisarka Zora del Buono i francusko-rwandyjska autorka Beata Umubyeyi Maitresse. Nagrodę wręczyli minister Roth i francuski ambasador w Niemczech François Delattre. (M. Wagińska-Marzec)
https://kulturstaatsministerin.de/presse/eroeffnung-der-leipziger-buchmesse
https://kulturstaatsministerin.de/brueckenschlag-der-kulturen
https://www.mdr.de/kultur/buchmesse/index.html