Transformacja ekologiczna w obszarze kultury i mediów - spotkanie w Berlinie
#kultura #ekologia #energetyka #Niemcy #Roth
Z inicjatywy minister stanu ds. kultury Claudii Roth, w gmachu Festiwali Berlińskich (Haus der Berliner Festspiele) zorganizowano spotkanie przedstawicieli kultury i mediów (18.11.2022) pod hasłem: „Zielona Kultura. Zrównoważony rozwój w dobie kryzysów. Platforma potencjałów”.
Przedmiotem dyskusji były możliwości wprowadzenia w obszarze kultury i mediów rozwiązań sprzyjających ochronie klimatu i zasobów naturalnych. W centrum uwagi znalazły się przede wszystkim sprawy związane z uwzględnianiem w większym stopniu zrównoważonego rozwoju. Punktem wyjścia było przedstawienie istniejących już idei i projektów w tym zakresie, co ma zachęcić do rozwijania dalszych inicjatyw służących transformacji ekologicznej w tych obszarach.
Minister Roth zwróciła uwagę, że rosnące w zawrotnym tempie ceny energii dotykają obecnie silnie również branżę kultury i mediów i sprawiają, że kwestia oszczędzania energii i umiejętnego wykorzystywania zasobów naturalnych staje się coraz bardziej pilna. W związku z tym należy zapoczątkować działania w kierunku bardziej przyjaznej dla klimatu przyszłości, na czym, jej zdaniem, „wszyscy skorzystamy”, zarówno gospodarka, jak też spójność Europy, a także sama kultura, która jest przecież „eliksirem życia naszej demokracji”.
W swym wystąpieniu Roth zarysowała kilka kroków, niezbędnych dla zrównoważonego rozwoju w działalności kultury, sztuki i mediów: począwszy od reorganizacji instytucji kultury i mediów po dalekowzroczną ochronę klimatu. Roth poinformowała jednocześnie, iż w kierowanym przez nią urzędzie (BKM) został utworzony specjalny Referat ds. Kultury i Zrównoważonego Rozwoju, który ma się zająć należytą koordynacją i szybkim wdrażaniem przedsięwzięć w tym zakresie.
Transformacja ekologiczna w dziedzinie kultury i sztuki oraz mediów może się udać jedynie wówczas, gdy będzie pojmowana jako „zadanie wspólnotowe”, uważa Roth; toteż powinna być przeprowadzona przy zaangażowaniu wszystkich podmiotów. Skuteczność działań będzie uzależniona od dobrej wymiany i ścisłej współpracy polityków z branżą kultury i mediów.
O tym, że zmiany w tym względzie są możliwe, świadczą przykłady wielu inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju podejmowane dotąd w tych dziedzinach. Są to m.in. programy i projekty Federalnej Fundacji Kultury, projekty opery w Lipsku czy też fundacji Stiftung Preußische Schlösser und Gärten, zaprezentowane podczas spotkania.
Reprezentująca sieć działającą w sferze zrównoważonego rozwoju w kulturze i mediach (Aktionsnetzwerk Nachhaltigkeit in Kultur und Medien) Melinda Weidenmüller przedstawiła stan przygotowań do utworzenia punktu kontaktowego pod nazwą „Green Culture”. Ma to być centralne miejsce, które zadba o należyty przepływ wiedzy, będzie gromadziło najlepsze przykłady funkcjonujące już w praktyce oraz będzie pokazywało możliwości podejmowania działań na polu zrównoważonego rozwoju w sektorze kultury i mediów.
Punkt kontaktowy ma powstać w przyszłym roku, na drodze aktywnego współdziałania podmiotów ze sfery kultury i polityki oraz stowarzyszeń artystycznych. W związku z tym planuje się zorganizowanie przedtem na terenie całych Niemiec kilku konferencji regionalnych w celu przeprowadzenia szerokiej wymiany myśli na ten temat. (M. Wagińska-Marzec)
24 listopada 2022