Upamiętnienie ofiar zamachu w Hanau
#Niemcy #Hanau #zamach #rasizm #teatr #szkoły
W dniu 7.02.2023 r., w związku z 3. rocznicą zamachu na tle rasistowskim w Hanau, w którym zginęło 9 osób, zorganizowano w Berlinie tzw. Dzień Akcji (Aktionstag). Chodziło o przypomnienie i uwidocznienie cierpienia ofiar zamachu oraz o pokazanie aktywnego zaangażowania przeciwko rasizmowi i dyskryminacji.
Dzień Akcji został zorganizowany z inicjatywy minister stanu ds. kultury Claudii Roth oraz stowarzyszenia Initiative kulturelle Integration, działającego na rzecz integracji kulturowej. Wydarzenie, w którym wzięło udział w sumie ok. 200 uczniów, przygotowano we współpracy Federalnego Zrzeszenia Teatrów Szkolnych oraz Teatru Niemieckiego w Berlinie.
Do stolicy przybyło 12 szkolnych grup teatralnych z całych Niemiec, wyłonionych w ramach ogólnokrajowego konkursu. Każda z grup zaprezentowała na deskach Teatru Niemieckiego krótkie inscenizacje, w których przeciwstawiano się wszelkim resentymentom, antysemityzmowi czy też postawom ultraprawicowego ekstremizmu. Wielu z uczniów, wywodząc się ze środowisk migracyjnych, wnosiło do przedstawień własne, bolesne doświadczenia związane z dyskryminacją.
Minister Roth przypomniała, że zamachy o podłożu rasistowskim, takie jak w Hanau, to nie pojedyncze przypadki, lecz „haniebna rzeczywistość”. Zwróciła uwagę, że należy bardziej niż dotąd uświadomić opinii publicznej cierpienie tych ofiar oraz pozostałych przy życiu członków rodzin, przywołać ich głosy i perspektywy. Roth uważa, że poprzez projekt teatrów szkolnych oddano głos grupie osób, które są konfrontowane z przejawami rasizmu bądź innymi formami wrogości wobec ludzi. Istota budowania demokracji polega bowiem na działaniu na rzecz spójności w różnorodności.
Treści te były tematem jednaj ze sztuk pt. „Bin ich Fremde(r)?!” („Czy jestem obcy/obca?!”), którą zaprezentowała grupa HOLA ze szkoły w Hanau (Hohe Landesschule Hanau). Wszystkie przychody uzyskane z przedstawienia miały być przekazane na poczet inicjatywy „Bildungsinitiative Ferhat Unvar”, angażującej się w działalność edukacyjną na rzecz zwalczania postaw rasistowskich.
W zorganizowanej w Deutsches Theater dyskusji podiumowej z udziałem minister Roth uczestniczyła również założycielka tejże Inicjatywy Serpil Temiz Unvar, matka zamordowanego w Hanau Ferhata Unvara, która wyraziła nadzieję, że „my wszyscy będziemy się starali, by przynajmniej nazwiska i historie tych ofiar pozostały nadal żywe”.
Jak zapowiedziała Roth, Dzień Akcji Hanau ma się odbywać w przyszłości co roku. (M. Wagińska-Marzec)
10 lutego 2023