Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych przyjedzie do Monachium
#Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa #Vance #Trump #Scholz #Biden
Udział w tegorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium (MSC), najważniejszym na świecie międzynarodowym spotkaniu polityków i ekspertów dyskutujących o bezpieczeństwie, która odbędzie się w dniach 14-16 lutego, zapowiedział J.D. Vance, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Tradycyjnie Waszyngton przywiązywał ogromną wagę do corocznych spotkań w stolicy Bawarii, wysyłając tam bardzo liczną delegację, składającą się − obok członków urzędującej administracji − z czołowych przedstawicieli Kongresu oraz wybitnych ekspertów.
Sam Vance jako senator uczestniczył w konferencji monachijskiej w lutym 2024 r. Stwierdził wtedy, że priorytetem dla amerykańskiej polityki powinna być Azja Wschodnia, a nie Europa. Państwa europejskie zaś powinny bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Było to nawiązanie do wypowiedzi Donalda Trumpa podczas wiecu wyborczego w Karolinie Południowej, 10 lutego 2024 r., gdy to ubiegający się o nominację Partii Republikańskiej były prezydent straszył, że „zachęci Rosję do robienia, co zechce z państwami niewywiązującymi się ze swoich zobowiązań finansowych w ramach NATO”.
To że wiceprezydent będzie w tym roku przewodniczył amerykańskiej delegacji, nie jest czymś niezwykłym, a raczej wpisuje się w tradycję. W przypadku poprzedniej administracji amerykańskiej na czele grupy gości ze Stanów Zjednoczonych stała za każdym razem wiceprezydent Kamala Harris, z jednym wyjątkiem − spotkania on-line w lutym 2021 r., gdy to z uczestnikami MSC połączył się wirtualnie prezydent Joe Biden. Ogłosił wówczas powrót Ameryki jako wiarygodnego i odpowiedzialnego sojusznika Europy i zadeklarował przywiązanie do art. 5 traktatu waszyngtońskiego („Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”). Warto też przypomnieć, że stojący na czele delegacji amerykańskiej w 2009 r. wiceprezydent Biden właśnie w Monachium zapowiedział „reset” w stosunkach z Rosją.
Obecność wiceprezydenta Vance’a w Monachium będzie nie tylko pierwszą wizytą tak wysokiego rangą członka administracji Trumpa w Niemczech, ale też pierwszą okazją, aby Europa mogła podjąć bezpośredni dialog z nową administracją w sprawach kluczowych dla bezpieczeństwa europejskiego − utrzymania sojuszu transatlantyckiego. Raczej trudno się spodziewać podobnej otwartości wobec sojuszników europejskich ze strony Vance’a, jak było to przez ostatnie cztery lata. Niewykluczone natomiast jest spotkanie przy okazji MSC kanclerza Olafa Scholza z amerykańskim wiceprezydentem, jeśli − jak to określił rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit − pozwoli na to harmonogram. (J. Kiwerska)
https://archive.org/details/CSPAN_20240221_163900_Sen._Vance_on_Relations_With_EU_at_Munich_Security_Conference
https://securityconference.org/en/msc-2025/
https://www.zdf.de/nachrichten/politik/muenchner-sicherheitskonferenz-jd-vance-marco-rubio-100.html