Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Więcej amerykańskich żołnierzy w Niemczech

#Austin #Karrenbauer #USA #Niemcy #amerykańskiewojska

Wizyta amerykańskiego sekretarza obrony Lloyda Austina w Niemczech w dn. 12 kwietnia 2021 r. i jego spotkanie z Annegret Kramp-Karrenbauer, niemiecką minister obrony, potwierdziło, że nowa administracja stara się przywrócić relacjom z najważniejszym państwem europejskim należne mu miejsce w swojej strategii. Umocnienie stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami stanowi „główny priorytet dla administracji Bidena i Harris” − zapewniał w Berlinie szef Pentagonu. W ten sposób zademonstrował wolę odbudowy tego, co zostało tak silnie nadwerężone podczas prezydentury Donalda Trumpa.

Za poprzedniej administracji Niemcy były krytykowane za zbyt niskie nakłady na obronę, niechęć prezydenta Trumpa wywoływał też ich dodatni bilans handlowy w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Doprowadziło to m.in. do kontrowersyjnej decyzji Trumpa o wycofaniu z Niemiec części amerykańskich żołnierzy (ok. 12 tys. żołnierzy z blisko 35 tys. kontyngentu). Tylko opór Kongresu i przegrana Trumpa w wyborach prezydenckich spowodowały, że planów ograniczenia amerykańskich wojsk w Niemczech nie zdołano zrealizować. Natomiast jedną z pierwszych decyzji nowej administracji było zawieszenie planów redukcji amerykańskich wojsk w Niemczech, co uzasadniono koniecznością przeprowadzenia „globalnego przeglądu stanu sił”.

Dlatego tak ważna była deklaracja, która padła podczas wizyty Austina w Berlinie, że nie tylko nie będzie zmniejszenia amerykańskiego kontyngentu w Niemczech, ale na jesieni br. do Wiesbaden zostanie skierowanych dodatkowo 500 żołnierzy amerykańskich. Sekretarz obrony dowodził, że amerykańska obecność wojskowa w Niemczech jest „ważna zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i NATO”, gdyż stanowi czynnik wzmacniający Europę i jest elementem odstraszania oraz obrony. Szef Pentagonu dostrzegł też i docenił rosnące nakłady na obronę w niemieckim budżecie (obecnie ok. 1,5% PKB), a zwłaszcza zobowiązanie Berlina do kontynuowania tego procesu.

„To jest wspaniała wiadomość, że USA nie tylko dystansują się od planów wycofania amerykańskich żołnierzy z Niemiec, ale amerykańskie wojska w Niemczech zostaną wzmocnione dodatkowymi 500 żołnierzami” − zapewniała Kramp-Karrenabuer. „Stany Zjednoczone, swoją obecnością w Europie i tutaj w Niemczech, a także swoimi zobowiązaniami wobec NATO, są i pozostaną głównym filarem, na którym opiera się nasze bezpieczeństwo” − podkreślała szefowa niemieckiego resortu obrony. Ze swej strony przyjęła Austina w Bendlerblock, siedzibie Ministerstwa Obrony, z najwyższymi honorami wojskowymi. (JK)

15 kwietnia 2021  

https://www.reuters.com/article/us-germany-usa-austin-idUSKBN2C016H

https://www.military.com/daily-news/2021/04/13/austin-us-adds-500-troops-germany-despite-trump-pledge.html    

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640