Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

WYBORY 2021: Burzliwa ostatnia debata w Bundestagu na temat „sytuacji w Niemczech”

#Bundestag #debata #Merkel #Scholz #Laschet #Baerbock, #Lindner #Weidel #Bartsch

W dniu 7.09.2021 r. odbyła się w Bundestagu ostatnia wspólna debata, która z założenia miała być poświęcona podsumowaniu rządów obecnej koalicji. W debacie wzięła udział kanclerz Angela Merkel, która po raz pierwszy w tej kampanii tak jednoznacznie wsparła kandydata CDU/CSU na kanclerza. W dyskusji uczestniczyli czołowi kandydaci poszczególnych frakcji: Alice Weidel (AfD), Olaf Scholz (SPD), Christian Lindner (FDP), Dietmar Bartsch (Die Linke), Annalena Baerbock (Sojusz 90/Zieloni) i Armin Laschet (CDU/CSU).

W swoim ostatnim przemówieniu podczas tej kadencji Bundestagu kanclerz Merkel chwaliła gospodarcze dokonania rządu i podsumowała działania koalicji w takich obszarach, jak cyfryzacja i ochrona klimatu. Podkreśliła, że poczyniono prace przygotowawcze do realizacji ambitnej polityki klimatycznej w najbliższych latach. Merkel skrytykowała niedawną wypowiedź Scholza o „królikach doświadczalnych”, podkreślając, że politycy powinni skupiać się na przekonywaniu ludzi do szczepień. Na koniec dodała, że nie jest obojętne kto będzie rządził krajem. Niemcy mają do wyboru dwie opcje: rząd SPD i Zielonych, który aprobuje wsparcie Die Linke (lub przynajmniej go nie wyklucza), albo rząd kierowany przez CDU/CSU i kanclerza Lascheta. Jej zdaniem najlepszym rozwiązaniem dla Niemiec będzie rząd kierowany przez chadecję. Końcowe tezy Merkel spotkały się z głośnymi protestami części posłów. Oburzona kanclerz zauważyła: „O matko, co za wzburzenie. Jestem od ponad 30 lat posłem do Bundestagu i nie wiem gdzie, jak nie tu, mielibyśmy dyskutować o tych sprawach”.

Scholz na początku wystąpienia podziękował Merkel i partiom koalicyjnym za wkład we wspólną walkę z największym wyzwaniem ostatnich lat, pandemią COVID-19. Podkreślił przy tym ‒ odnosząc się do zarzutów Merkel ‒ że politycy muszą nadal przekonywać niezdecydowanych obywateli do szczepień. Dla nowego rządu wyznaczył trzy priorytety: walkę z ubóstwem dzieci, tanie mieszkania i stabilne emerytury. Wezwał także do podniesienia płacy minimalnej. Skrytykował CDU/CSU za spowalnianie realizacji postulatów klimatycznych SPD.

Baerbock wskazała, że należy jak najszybciej stawić czoło wyzwaniom związanym z ochroną klimatu. Skrytykowała przy tym politykę klimatyczną rządzącej koalicji CDU/CSU-SPD. Jej zdaniem działania w tym kierunku powinny być przyspieszone (m.in. odejście od węgla powinno nastąpić już w 2030, a nie w 2038 r.).

Laschet podziękował kanclerz Merkel za jej zaangażowanie na rzecz Niemiec. Postulował intensyfikację działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w Niemczech i UE, w tym współpracę w walce z terroryzmem. Jednocześnie skrytykował Scholza i SPD za spowalnianie i blokowanie inicjatyw partii chadeckich w zakresie obronności. Lider CDU/CSU obawia się ponadto negatywnego wpływu na przemysł niemiecki pomysłów Zielonych i SPD w zakresie ochrony klimatu. Na koniec zażądał od SPD i Zielonych jasnego stanowiska w sprawie ewentualnej koalicji z Die Linke.

Lindner podziękował kanclerz Merkel za wieloletnią służbę na rzecz Niemiec, ale podkreślił, że teraz nie może być mowy o ciągłości, gdyż potrzeba nowego początku. Niemcy potrzebują głębokiej modernizacji poprzez cyfryzację, ograniczenie biurokracji, przy jednoczesnym uwolnieniu prywatnej inicjatywy i prywatnego kapitału.

Weidel skrytykowała działania rządu federalnego m.in. w obszarze polityki energetycznej i klimatycznej, która będzie drogo kosztować Niemców. Miała też wiele zastrzeżeń do strategii szczepień. Jej zdaniem ostatnia kadencja Merkel była „okresem przyspieszonego upadku”.

Bartsch zauważył, że w ostatnich latach narastało rozwarstwienie społeczne w Niemczech; jego zdanie kraj jest głęboko podzielony politycznie, kulturowo i społecznie, dlatego niezbędna jest zmiana rządu. Poseł Die Linke opowiedział się za koalicją z SPD i Zielonymi.

Wtorkowa debata w Bundestagu toczyła się w cieniu kampanii wyborczej przed zaplanowanymi na 26.09.2021 r. wyborami do Bundestagu XX kadencji. Słabnące notowania partii chadeckich skłoniły kanclerz A. Merkel do udzielenia im wsparcia. (PK)

9 września 2021

https://www.bundestag.de/#url=L2Rva3VtZW50ZS90ZXh0YXJjaGl2LzIwMjEva3czNi1kZS1zaXR1YXRpb24tZGV1dHNjaGxhbmQtODQ5NjMw&mod=mod493054

https://www.tagesschau.de/inland/btw21/merkel-3475.html?fbclid=IwAR2coJ1TdFiBKG7VfQaxdcx3lc-jiBV75wuXbkdNZKFLC6ta2M9g6XmG0SQ             


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640