WYBORY 2021: finałowa debata telewizyjna kandydatów na kanclerza
#Niemcy #wybory #Triell #Baerbock #Laschet #Scholz
W dniu 19.09 odbyła się trzecia, a zarazem ostatnia debata telewizyjna (Tv-Triell) kandydatów na kanclerza, transmitowana przez telewizje Pro7, Sat.1 i Kabel Eins. W debacie wzięło udział troje kandydatów na kanclerza: Annalena Baerbock (Sojusz 90/Zieloni), Armin Laschet (CDU/CSU) i Olaf Scholz (SPD).
Debata koncentrowała się na kwestiach wewnętrznych, jak sprawy społeczne, płaca minimalna, podatki, ochrona klimatu, pandemia COVID-19, bezpieczeństwo obywateli, cyfryzacja. Pierwsze pytanie zadane kandydatom dotyczyło trzech najważniejszych tematów. Scholz wymienił szacunek wobec innych, pensję minimalną na poziomie 12 euro za godzinę oraz ochronę klimatu. Laschet wspomniał o wzroście gospodarczym, zabezpieczeniu miejsc pracy oraz o wewnętrznym i zewnętrznym bezpieczeństwie obywateli. Baerbock wskazała ochronę klimatu, skupienie się na rozwiązaniu problemów rodzin, dzieci i młodzieży oraz płacę minimalną na poziomie 12 euro za godzinę i równe pensje dla kobiet i mężczyzn. Podczas debaty zabrakło pytań dotyczących polityki zagranicznej.
Do pierwszego spięcia między kandydatami doszło podczas debaty o płacy minimalnej. Kandydat SPD potwierdził, że nie stworzy koalicji, jeśli nie będzie miał akceptacji dla podniesienia płacy minimalnej. Laschet znalazł się tutaj w defensywie, gdyż unikał odpowiedzi na pytanie, czy jest za podniesieniem płacy minimalnej. Zaznaczył, że powinna ona opierać się na układach zbiorowych dla poszczególnych branż. Także wobec innych kwestii społecznych i polityki podatkowej dało się zauważyć zbliżone stanowiska liderów SPD i Zielonych oraz odmienny punkt widzenia Lascheta. Scholz i Baerbock opowiadali się m.in. za podniesieniem podatku dochodowego dla najlepiej zarabiających i zmniejszeniem go dla najuboższych, podczas gdy lider CDU/CSU był przeciwny podnoszeniu podatków i mówił o ulgach dla najmniej zarabiających.
W temacie ochrony klimatu Baerbock wydawała się najbardziej zdecydowana i konkretna (m.in. przyspieszone odejście od węgla, rezygnacja z silników spalinowych do 2035 r., panele słoneczne na każdym dachu, 2% powierzchni kraju przeznaczone na elektrownie wiatrowe). W sprawie szczepień wszyscy kandydaci byli zgodni i po raz kolejny zaapelowali do obywateli, żeby szczepili się przeciwko COVID-19. Problem bezpieczeństwa obywateli najbardziej zainteresował Lascheta, który uważa, iż sprawy bezpieczeństwa powinny być jednym z priorytetowych zadań dla nowego rządu: „zero tolerancji dla kryminalnych klanów”, walka z terroryzmem itd.
Jeśli chodzi o kwestię potencjalnych koalicji, to Scholz i Baerbock zgodnie opowiedzieli się za koalicją swoich partii i potwierdzili, że chętnie widzieliby CDU/CSU w opozycji. Po wyborach są gotowi rozmawiać z wszystkimi partiami oprócz AfD. Laschet wykluczył możliwość zawarcia przez partie chadeckie koalicji z AfD i Die Linke. Zaznaczył, że w najbliższych wyborach do Bundestagu rozstrzygnie się, jaki kierunek obiorą Niemcy w kolejnych latach.
Według sondażu instytutu Forsa debatę wygrał Scholz (42%) przed Laschetem (27%) i Baerbock (25%). Zdaniem 6% ankietowanych debata była nierozstrzygnięta. (PK)
21 września 2021
https://www.tagesschau.de/inland/btw21/triell-kanzlerkandidaten-109.html