Wyniki badań nad uchodźcami w Niemczech
#DIW #uchodźcywNiemczech #integracjauchodźców #Merkel
W środę 19.08.2020 r. Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) zaprezentował wyniki badań prowadzonych wśród uchodźców przybyłych do Niemiec w latach 2013-2016. Chodziło o ocenę procesu ich integracji w systemie szkolnictwa oraz na rynku pracy. Projekt składał się z czterech badań realizowanych przez różne ośrodki badawcze; uczestniczyło w nich prawie 8 tys. osób. W podsumowaniu projektu stwierdzono, że integracja przebiega coraz lepiej. Wskazano jednak na kilka istotnych problemów.
Badani uchodźcy są mniej wykształceni niż inne grupy migrantów przybywających do Niemiec („wykształcenie absolutne”) ‒ 35% badanych nie miało żadnego wykształcenia lub tylko podstawowe. Widoczne były różnice w zależności od kraju pochodzenia ‒ wśród Syryjczyków do tej grupy zaliczało się jedynie 26% osób, w przypadku Afgańczyków było to aż 56%. Badani uchodźcy należeli jednak do lepiej wykształconych obywateli swoich krajów pochodzenia („wykształcenie relatywne”), co ‒ zdaniem autorów raportu ‒ może mieć pozytywny wpływ na proces integracji.
Raport DIW jest jedynym z dotychczas opublikowanych, który przedstawia oczekiwania uchodźców odnośnie do ich obecności na rynku pracy. W 2016 r. aż 67% badanych uchodźców wyrażało nadzieję, że w ciągu 2 lat znajdą pracę w Niemczech, co jednak bardzo często się nie ziściło ‒ tylko 1/3 z nich uzyskała do 2018 r. zatrudnienie. Ogółem 43% uchodźców znalazło pracę w kilku pierwszych latach od przybycia do Niemiec. Jako powód wskazywano problemy strukturalne, m.in. ograniczony dostęp rodzin uchodźczych do systemu opieki nad dziećmi, a także obciążenia psychiczne dotykające osób przybyłych z regionów objętych wojną.
DIW skupił się także na procesie integracji wśród dzieci i młodzieży; był on bardziej pomyślny niż wśród dorosłych. Zdecydowana większość uchodźców w wieku od 14 do 17 lat ma poczucie przynależności do społeczności szkolnej. Badanie pokazało jednak, że dzieci z rodzin uchodźczych rzadziej uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych niż ich koledzy z innych rodzin. Młodzież ma jednak częstsze niż dorośli kontakty z rodzimymi Niemcami; wśród dorosłych była to połowa badanych (wśród kobiet jest to jeszcze mniejszy odsetek). Z badań wynika, że lekko wzrosły obawy uchodźców przed ksenofobicznymi i rasistowskimi nastrojami w społeczeństwie przyjmującym.
W komentarzach prasowych pojawiły opinie, że przeprowadzone badanie stanowi papierek lakmusowy polityki „otwartych drzwi”, przyjętej przez rząd Angeli Merkel. Wyniki opublikowano bowiem równo 5 lat od „wybuchu” kryzysu migracyjnego. (AK)
https://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.797223.de/20-34.pdf
https://www.sueddeutsche.de/politik/fluechtlinge-asylsuchende-arbeitsmarkt-integration-1.5003408