Zapewnienie finansowego wsparcia dla Fürst-Pückler Park w Bad Muskau na granicy polsko-niemieckiej
#BadMuskau #Saksonia #Fürst-PücklerPark #Grütters #Kretschmer
W dn. 20 sierpnia br. minister stanu ds. kultury Monika Grütters oraz premier Saksonii Michael Kretschmer podpisali deklarację o dalszym instytucjonalnym wsparciu finansowym dla fundacji Stiftung Fürst-Pückler-Park Bad Muskau, sprawującej pieczę nad Parkiem Mużakowskim i Pałacem księcia Hermanna Pücklera w Bad Muskau.
Założony przez księcia przed ok. 200 laty park w stylu angielskim, przez który przebiega obecnie granica polsko-niemiecka, został wpisany w 2004 r. ‒ jako jeden z najważniejszych parków krajobrazowych Europy oraz wspólne polsko-niemieckie dziedzictwo kulturowe ‒ na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park jest magnesem przyciągającym turystów po obu stronach granicy; na powierzchni ponad 830 ha oferuje różnorodne krajobrazy: od założeń ogrodowych przez rozległe łąki, kępy drzew i krzewów po systemy wodne. Park i pałac zostały niemal całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej; pałac został udostępniony publiczności dopiero w 2013 r., po przeprowadzeniu niezbędnych prac renowacyjnych dzięki funduszom federalnym.
Oprócz zapewnienia dalszego finansowania parku, podpisano też umowę o utworzeniu nowoczesnego polsko-niemieckiego Centrum Informacyjno-Edukacyjnego dla światowego Geoparku UNESCO „Łuk Mużakowa” (UNESCO-Geopark „Muskauer Faltenbogen”). Z puli federalnej będzie na ten cel przeznaczonych 14 mln euro, natomiast kraj Saksonii pokryje koszty przedsięwzięć budowlanych w wysokości ok. 20 mln euro.
Minister Grütters zwróciła uwagę, iż tym samym w Bad Muskau zostanie wypełniona życiem również w przyszłości współpraca polsko-niemiecka. Utrzymanie parku w Bad Muskau wraz ze wspaniałym pałacem księcia Pücklera, wspólnie z krajem Saksonii, to dla federacji „radość i powinność”, uważa Grütters.
Premier Saksonii Michael Kretschmer z dumą podkreślił, iż Park Mużakowski to wyjątkowy zabytek kultury o randze międzynarodowej, który inspiruje i łączy ludzi oraz wiele znaczy dla wymiany transgranicznej. Wyraził też nadzieję, że mające powstać nowe Centrum Informacyjno-Edukacyjne „Muskauer Faltenbogen” będzie stanowiło kolejną, ważną atrakcję kulturalno-turystyczną, która stanie się magnesem przyciągającym turystów na Łużyce. Krokiem milowym na drodze do powstania centrum jest podpisana właśnie umowa o jego finansowaniu. (MWM)
https://www.unesco.de/kultur-und-natur/welterbe/weitere-foerderung-deutsch-polnischer-zusammenarbeit