Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Serwis Instytutu Zachodniego

FEDERALNY TRYBUNAŁ SPRAWIEDLIWOŚCI ZNIÓSŁ WYROKI WS. WUPPERTALSKIEJ „POLICJI SZARIATU” (MW)

#Niemcy #wyrok #policjaszariatu

W dniu 11 stycznia br. Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe uchylił wyrok uniewinniający członków tzw. policji szariatu i zwrócił sprawę do sądu krajowego w Wuppertalu. Tym samym Trybunał przychylił się do argumentacji prokuratury, nie zgadzającej się z decyzją niższej instancji. Podstawą prawną sprawy jest ustawa o zgromadzeniach publicznych (Versammlungsgesetz), która zakazuje noszenia „umundurowania, elementów umundurowania lub podobnego ubrania jako wyrazu wspólnych poglądów politycznych”.

We wrześniu 2014 r. grupa siedmiu mężczyzn w wieku 19-33 lat przez kilka dni w Wuppertalu zagadywała przechodniów z zamiarem zniechęcenia ich do hazardu, konsumpcji alkoholu i wizyt w domach publicznych. Przy tym nosili pomarańczowe kamizelki, z których część posiadała angielski napis „Sharia Police”. W ocenie Trybunału ze względu na ten napis złamane zostały przepisy ustawy o zgromadzeniach publicznych. Za inicjatora akcji uchodzi niemiecki islamista Sven Lau, nieprawomocnie skazany na pięć i pół roku więzienia za popieranie zagranicznej organizacji terrorystycznej.

https://www.welt.de/politik/deutschland/article172387662/BGH-Urteil-Freisprueche-fuer-Scharia-Polizei-waren-rechtsfehlerhafte-Abwaegung.html

http://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2018-01/wuppertal-bundesgerichtshof-scharia-polizei-freispruch-aufhebung


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640