Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 11(466): Perspektywy relacji z Chinami w kontekście kampanii wyborczej w Niemczech

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 11(466)/2021: Tomasz Morozowski, „Perspektywy relacji z Chinami w kontekście kampanii wyborczej w Niemczech”

 

Wyzwania kreowane przez coraz bardziej asertywną i kontrowersyjną politykę Chińskiej Republiki Ludowej, zarówno na arenie wewnętrznej, jak i międzynarodowej, należą do najważniejszych dla współczesnych interesów Niemiec i Unii Europejskiej. Dlatego nie jest zaskoczeniem fakt, że polityka wobec Chin stanowi jeden z głównych tematów obecnej kampanii wyborczej w Niemczech. Prawdopodobna zmiana składu partyjnego koalicji rządzącej w RFN po wrześniowych wyborach
do Bundestagu może oznaczać mniej lub bardziej wyraźną korektę niemieckiego podejścia do relacji z Chinami. Będzie to konsekwencją nie tylko samych wyborów, ale też oddziaływania innych czynników wewnętrznych, np. zmieniającej się w ostatnich latach generalnej percepcji Chin
w Niemczech, bardziej realistycznego nastawienia kręgów gospodarczych czy rosnących oczekiwań niemieckiego społeczeństwa.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640