Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 12(467): Alternatywa dla Niemiec przed wyborami do Bundestagu

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 12(467)/2021: dr Agata Kałabunowska, „Alternatywa dla Niemiec przed wyborami do Bundestagu”

 

Choć istnieją spore szanse na to, że Alternatywa dla Niemiec pozostanie w niemieckim Bundestagu na kolejną kadencję, jej aktywność w tegorocznej kampanii wyborczej wróży osiągnięcie mniej spektakularnych wyników niż w 2017 r. Niezażegnane spory wewnętrzne jeszcze bardziej się nasiliły, media obiegły informacje o kolejnych aferach finansowych w partii, a system ochrony demokracji baczniej obserwuje poczynania ugrupowania ‒ zwłaszcza jej najbardziej radykalnej części. Ponadto zapowiedziane odejście kanclerz Angeli Merkel po wyborach oraz znaczne zmniejszenie roli tematyki migracyjnej w porównaniu do kampanii sprzed czterech lat sprawiają, że AfD ma ograniczone możliwości przebicia się ze swoimi skrajnie ostrymi tezami. Tym razem walka wyborcza toczy się w cieniu pandemii COVID-19, a wobec tego wyzwania partia nie prezentuje żadnych przemyślanych i realnych rozwiązań,  a jedynie zyskała miano hubu koronasceptyków.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640