Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 14(469): Problemy stosunków transatlantyckich w kampanii wyborczej w Niemczech

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 14(469)/2021: prof. dr hab. Krzysztof Malinowski, „Problemy stosunków transatlantyckich w kampanii wyborczej w Niemczech”

Stosunki transatlantyckie pozostają głównym obszarem zaangażowania międzynarodowego Niemiec. Wynika to z zakorzenionego przekonania przeważającej części niemieckiej klasy politycznej o przynależności Niemiec do wspólnoty bezpieczeństwa, ukształtowanej przez poczucie wspólnej tożsamości opartej na partnerstwie i systemie zachodnich wartości. Nieodległa już zmiana przywództwa w związku z odejściem kanclerz Angeli Merkel i wysoce prawdopodobna przebudowa układu koalicyjnego na szczeblu federalnym, rodzą pytania co do przyszłego rozwoju stosunków transatlantyckich. W kampanii przed wyborami do Bundestagu wątek ten nie jest wprawdzie eksponowany, lecz z uwagi na oczekiwania dotyczące nowego otwarcia w relacjach transatlantyckich i niemiecko-amerykańskich po objęciu urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena, jest on ważnym punktem odniesienia dla partii politycznych.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640