Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 1(456): Bilans niemieckiej prezydencji w Radzie UE w obszarze Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 1(456)/2021: Karol Janoś, „Bilans niemieckiej prezydencji w Radzie UE w obszarze Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony”

Charakter niemieckiej prezydencji w obszarze Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony można określić jako techniczny. Berlin nie przedstawił żadnych nowych przełomowych inicjatyw, które prowadziłyby do jakościowego postępu w rozwoju współpracy państw członkowskich w tej dziedzinie. Działania rządu RFN koncentrowały się w przeważającym stopniu na formatach kooperacji i instrumentach, ustanowionych już w poprzednich latach, takich jak m.in. Stała Współpraca Strukturalna i Europejski Fundusz Obrony. Do najważniejszych osiągnięć prezydencji RFN w Radzie UE można zaliczyć rozpoczęcie prac nad projektem Strategicznego Kompasu. Jego realizacja może stanowić istotny wkład w harmonizację polityki bezpieczeństwa i obrony państw członkowskich i tym samym przyczynić się do zwiększenia efektywności UE w obszarze WPBiO.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640