Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 15(435): Decyzja Niemiec w sprawie wymiany floty samolotów Tornado. Wymiar polityczny, wojskowy i gospodarczy

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 15(435)/2020: Karol Janoś „Decyzja Niemiec w sprawie wymiany floty samolotów Tornado. Wymiar polityczny, wojskowy i gospodarczy”

Zgodnie upublicznionymi przez niemieckie media informacjami Ministerstwo Obrony RFN ma zamiar zastąpić flotę samolotów Tornado modelami F/A-18, produkowanymi przez amerykański koncern Boeing, i Eurofighter, produkcji europejskiej. Decyzja Berlina w sprawie zakupu nowych samolotów bojowych dla Bundeswehry ma poważne implikacje dla współpracy transatlantyckiej, kwestii rozwoju europejskich zdolności w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, w tym zwłaszcza kooperacji francusko-niemieckiej w tej dziedzinie, jak również przyszłości rozwoju europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Niemcy dokonując wyboru optymalnego rozwiązania, musiały zmierzyć się z koniecznością uwzględnienia wielu interesów i oczekiwań o charakterze politycznym, militarnym i gospodarczym.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640