Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 15(470): Gospodarka w programach wyborczych niemieckich partii politycznych

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 15(470)/2021: dr Piotr Andrzejewski, „Gospodarka w programach wyborczych niemieckich partii politycznych”

Pandemia Covid-19 unaoczniła strukturalne słabości największej gospodarki Unii Europejskiej. Sytuacja kryzysowa dokonała zmian w niemieckim myśleniu o polityce gospodarczej. Choć większość propozycji funkcjonowała już wcześniej w politycznym dyskursie, pandemia wzmocniła poszczególne plany i propozycje, inne zaś wyciszyła. Jest to szczególnie widoczne w programach wyborczych niemieckich partii politycznych, gdzie ugrupowania przedstawiły szereg rozwiązań mających na celu strukturalne wzmocnienie niemieckiej gospodarki tak, by mogła odpowiedzieć na rosnącą presję ze strony firm z USA, Chin, Japonii czy Korei Południowej. Nowa koalicja rządząca po nadchodzących wyborach musi uwzględniać pozycję partii Zielonych, stąd w większości programów kwestie zmian gospodarczych zostały nierozerwanie związane z tworzeniem nowego zielonego ładu. W manifestach politycznych CDU/CSU, SPD, FDP, Zielonych, Die Linke i AfD można jednak dostrzec różnice w podejściu do wybranych kwestii gospodarczych.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640