Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 16(471): Interesy Rosji, Chin, Pakistanu i Iranu w Afganistanie a bezpieczeństwo Europy

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 16(471)/2021: dr Joanna Dobosz-Dobrowolska, „Interesy Rosji, Chin, Pakistanu i Iranu w Afganistanie a bezpieczeństwo Europy”

Stany Zjednoczone, pewne utrzymania władzy przez proamerykański rząd Afganistanu i poprzez to zachowania swojej strefy wpływów, poniosły w Afganistanie prestiżową porażkę. Spektakularny sukces talibów, którzy w ciągu kilkunastu dni opanowali prawie całe terytorium państwa, zamknął dostęp do Afganistanu nie tylko dla USA, ale i innych państw zachodnich. Dał jednak szansę pozostałym mocarstwom, szczególnie Rosji i Chinom, oraz państwom regionu, głównie Iranowi i Pakistanowi, na korzystne dla nich ułożenie relacji z władzami nowego Islamskiego Emiratu Afganistanu. Sytuacja w Afganistanie stanowi dla państw Unii Europejskiej i NATO znaczące wyzwanie. Zmienia przebieg procesów pokoju i bezpieczeństwa nie tylko w regionie Azji Centralnej, ale także ‒ ze względu na geograficzne położenie Afganistanu jako drogi tranzytowej ze wschodu na zachód Azji ‒ w skali globu. Nowe konstelacje interesów w Azji Centralnej będą nadzwyczaj istotne dla bezpieczeństwa Europy w najbliższych latach.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640