Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 17(437): Naruszenie przez Polskę, Węgry i Republikę Czeską prawa UE poprzez niewykonanie obowiązku relokacji imigrantów

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 17(437)/2020:dr hab. Magdalena Bainczyk, dr Agata Kałabunowska„Naruszenie przez Polskę, Węgry i Republikę Czeską prawa UE poprzez niewykonanie obowiązku relokacji imigrantów”

W dniu 2 kwietnia 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie skierowanej do niego przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom przez Komisję Europejską w związku z procedurą relokacji uchodźców, zaproponowaną w 2015 r.W świetle tego wyroku państwa członkowskie nie mogą  powoływać się na swoje kompetencje utrzymania porządku publicznego i ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego w celu ograniczania stosowania prawa UE w zakresie przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Środki podjęte w ramach tych kompetencji stają się zaś przedmiotem kontroli ze strony instytucji UE ‒ Komisji i TS UE. W wyroku odzwierciedlony został zasadniczy problem strukturalny UE. UE stanowi akty prawa pochodnego, np. decyzje, ale nie jest odpowiedzialna ani za ich wykonanie, ani za konsekwencje społeczne, gospodarcze czy kulturowe ich wdrożenia w poszczególnych państwach członkowskich. Jednocześnie to krajowe partie polityczne, sprawujące aktualnie władzę w danym państwie członkowskim, są rozliczane przez obywateli swoich krajów za zapewnienie porządku publicznego w państwie.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640