Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 18(438):„Wyzwolenie” i polski początek ‒ 75. rocznica przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Polski

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 18(438)/2020:Małgorzata Dąbrowska„’Wyzwolenie’ i polski początek ‒ 75. rocznica przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Polski”

Na początku 1945 r. wschodni front II wojny światowej przekroczył polską granicę z 1939 r., a Armia Czerwona, wspierana m.in. przez 1. i 2. Armię Wojska Polskiego, zaczęła zajmować niemieckie tereny, które po wojnie zostały przyłączone do Polski. Wiosną 1945 r. działania frontu wschodniego objęły kolejne miejscowości położone na dzisiejszych Ziemiach Zachodnich i Północnych. Na tych terenach od 1945 r. kolejne rocznice były świętowane jako rocznice „wyzwolenia” lub zakończenia walk o daną miejscowość. Od kilku lat można zaobserwować różne koncepcje upamiętniania tych wydarzeń na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Część mieszkańców wciąż świętuje „powrót do Macierzy”, część szuka nowych pomysłów na świętowanie polskiego początku. Wokół 1945 r. urosło wiele mitów, a mieszkańcy starają się dziś znaleźć własne sposoby na uporanie się z problematycznym wydźwiękiem „wyzwolenia”.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640