Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 20(440): Czy pandemia COVID-19 zrewiduje dotychczasowe podejście do migracji zarobkowej?

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 20(440)/2020: dr Agata Kałabunowska „Czy pandemia COVID-19 zrewiduje dotychczasowe podejście do migracji zarobkowej?”

Zamknięcie granic wewnętrznych w strefie Schengen, powrót do domu pozbawionych pracy migrantów zarobkowych czy zamrożenie procedur udzielania azylu i przyjmowania uchodźców, których świadkami byliśmy w ostatnich tygodniach, mogły ucieszyć przeciwników migracji i wielokulturowości. Ale w tym samym czasie wiele branż gospodarki mierzyło się z brakiem rąk do pracy, co rodziło obawy o przerwanie łańcucha dostaw. Życie zarażonych koronawirusem ratowali lekarze-obcokrajowcy, a sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń zajmowali się niewykwalifikowani i nisko opłacani pracownicy z zagranicy. Pandemia ujawniła, że np. niemieckie domy opieki nad osobami starszymi w dużej mierze polegają na pomocy pracowników transgranicznych z Polski.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640