Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 2(457): Chiny w Europie Środkowo-Wschodniej: dyskusja po szczycie 17+1

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 2(457)/2021: Tomasz Morozowski, „Chiny w Europie Środkowo-Wschodniej: dyskusja po szczycie 17+1”

Zorganizowany 9 lutego 2021 r. szczyt 17+1 pokazał, że dla Pekinu inicjatywa ta ma wciąż duże znaczenie strategiczne. Po stronie partnerów europejskich można było natomiast zauważyć spadek zainteresowania i zaangażowania. Jest to konsekwencja narastającego od pewnego czasu rozczarowania efektami funkcjonowania formatu. Zresztą zaangażowanie państw europejskich we współpracę z Chinami w ramach 17+1 wciąż budzi kontrowersje i obawy o rozbijanie jedności Unii Europejskiej. Negatywny bilans lutowego szczytu i niepewna przyszłość samej inicjatywy otworzyły możliwość rewizji jej postrzegania przez państwa członkowskie UE ‒ zarówno te zaangażowane, jak i nieobecne w 17+1. Zmiana oceny tej inicjatywy może także dotyczyć instytucji unijnych. Jej celem powinno być określenie sposobu wykorzystania potencjału 17+1 na rzecz spójnej polityki całej UE wobec Chin.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640