Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 32(452):Relacje transatlantyckie po Trumpie ‒ wyzwania dla prezydentury Bidena

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 32(452)/2020:prof. dr hab. Jadwiga Kiwerska, „Relacje transatlantyckie po Trumpie ‒ wyzwania dla prezydentury Bidena”

 

Oczekiwania sojuszników europejskich związane ze zwycięstwem wyborczym Josepha R. Bidena są dzisiaj ogromne. Powodem jest kondycja, w jakiej znalazł się układ transatlantycki po 4 latach urzędowania Donalda Trumpa w Białym Domu. Jest to stan kryzysu we wzajemnych relacjach, wyrażający się m.in. utratą zaufania do amerykańskiego przywództwa i osłabieniem sojuszniczej wiarygodności USA. Ale też wynikający z demonstrowanej niechęci prezydenta Trumpa do powiązań sojuszniczych z Europą oraz jego tendencji osłabiania UE. Czas prezydentury Trumpa to ciągłe spory i napięcia w relacjach transatlantyckich, których siła nie służyła żadnej ze stron. Prezydent Biden stanie więc wobec kompleksu trudnych i pilnych problemów, których rozwiązanie będzie decydowało nie tylko o przyszłości relacji transatlantyckich, ale także o sile i pozycji USA w świecie.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640