Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 40(414): Obywatele drugiej kategorii. Wschodnioniemieckie społeczeństwo w trzydzieści lat od obalenia muru berlińskiego

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 40(414)/2019: prof. Andrzej Sakson, „Obywatele drugiej kategorii. Wschodnioniemieckie społeczeństwo w trzydzieści lat od obalenia muru berlińskiego”.

W związku z przypadającą obecnie 30. rocznicą obalenia muru berlińskiego w listopadzie 1989 r., przez Niemcy przetoczyła się ożywiona debata na temat bilansu zjednoczenia. Szczególnie eksponowany był aspekt społeczny. Padało pytanie czy obecnie mamy do czynienia z jednym zjednoczonym społeczeństwem, czy też nadal aktualne są podziały wynikające z faktu istnienia przez czterdzieści lat dwóch państw niemieckich o odrębnych strukturach społeczno-politycznych i gospodarczych. Odpowiedź na to fundamentalne pytanie jest jednoznaczna. Nadal występują liczne podziały i różnice zarówno w sferze mentalnej, preferencji politycznych, stosunku do demokracji, sposobu przeprowadzenia transformacji („kolonizacji”) Niemiec Wschodnich czy też oceny dokonań byłej NRD.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640