Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 5(460): „America is back”. Administracja Bidena wobec Europy

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 5(460)/2021: prof. dr hab. Jadwiga Kiwerska „America is back. Administracja Bidena wobec Europy”

Dużą aktywność amerykańskiej dyplomacji na arenie międzynarodowej, w tym wobec Europy, obserwowaną niemal od pierwszych chwil urzędowania ekipy Joego Bidena, nie należy tłumaczyć jedynie dynamizmem wydarzeń w światowej polityce, wymagających szybkiej reakcji. W dużym stopniu był to także efekt przyjętych przez nową administrację celów i priorytetów w polityce zagranicznej, które można by wyrazić ‒ posługując się głośnym już zawołaniem prezydenta Bidena ‒ hasłem „America is back”. Rozwijając tę deklarację nowej administracji należy wskazać, iż chodziło w niej przede wszystkim o powrót Ameryki na tradycyjną, przywódczą, opartą na zachodnich zasadach i uznającą wagę sojuszy trajektorię polityki zagranicznej. Uznano, że tylko to stanowi gwarancję odzyskania przez Stany Zjednoczone wiarygodności na arenie międzynarodowej, tak mocno nadwerężonej polityką poprzedniej ekipy w Białym Domu, a w odniesieniu do układu transatlantyckiego ‒ wyprowadzenia go ze stanu kryzysu, do którego przyczyniła się także prezydentura Trumpa.

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640