Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 6(461): Microchipy. Problemy z dostępnością i autonomia strategiczna państw Zachodu

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 6(461)/2021: dr Piotr Andrzejewski „Microchipy. Problemy z dostępnością i autonomia strategiczna państw Zachodu”

Pandemia COVID-19 uzmysłowiła politykom państw Zachodu jak bardzo ich gospodarki są uzależnione od globalnych łańcuchów dostaw. Istnieją całe gałęzie przemysłu, które polegają na dostawie komponentów z Azji. W szczególności problem dostępności jest zauważalny w przypadku półprzewodników i microchipów, które wykorzystywane są obecnie w produkcji znacznej części produktów przemysłowych. Tak wysoka zależność od państw trzecich i korporacji stanowi zagrożenie, zwłaszcza w czasach kryzysu. Odpowiedzią państw europejskich i USA  na ten problem są projekty nakierowane na osiągnięcie autonomii strategicznej. W kontekście gospodarczym pojęcie to  oznacza osiągnięcie zdolności do samodzielnej produkcji kluczowych produktów, ewentualnie  dywersyfikację lub skrócenie łańcuchów dostaw, tak by nie borykać się z wąskimi gardłami lub niedoborem surowców.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640