Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

BIZ nr 9(429): Kryzys klimatyczny jest w równym stopniu wyzwaniem dla polityki jak i dla gospodarki

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 9(429)/2020: dr Wolfgang Kraushaar, „Kryzys klimatyczny jest w równym stopniu wyzwaniem dla polityki jak i dla  gospodarki”

Egzekwowanie bezwzględnych imperatywów rynkowych ujawniło nie tylko swoją ambiwalentność wobec społeczeństw, które ogromny wzrost podaży towarów musiały okupić ekstremalnymi formami niesprawiedliwości społecznej, ale było też wyjątkowo niebezpieczne dla środowiska, w tym zwłaszcza dla klimatu. Nawet jeśli związany z industrializacją kapitalizm na początku nie zawdzięczał swej dominacji eksploatacji paliw kopalnych, to dramatycznie wzrosła ona wraz z nastaniem neoliberalizmu. Od tego czasu dylemat polega nie tylko na tym, że ograniczone zasoby ropy naftowej, węgla i gazu ziemnego zostaną w końcu kiedyś wyeksploatowane, ale że przez postępujący bądź też trwający od dawna kryzys klimatyczny zostaną naruszone warunki ramowe funkcjonowania zglobalizowanego turbokapitalizmu tak dalece, że może się to odbić niekorzystnie również na nim samym.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640