Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

IZ PP nr 26 - Raporty Służb Naukowych Bundestagu w sprawie reparacji wojennych dla Polski i odszkodowań dla polskich obywateli

IZ Policy Papers nr 26 - Raporty Służb Naukowych Bundestagu w sprawie reparacji wojennych dla Polski i odszkodowań dla polskich obywateli - opracowanie i komentarz: dr hab. Magdalena Bainczyk

 

W drugim półroczu 2017 r. Służby Naukowe Bundestagu przygotowały dwa obszerne dokumenty związanie z zagadnieniem niemieckich reparacji dla Rzeczypospolitej Polskiej za szkody wynikające z II wojny światowej. Jest to 27-stronicowy raport Służb Naukowych Bundestagu z 28 sierpnia 2017 r. pt. Podstawy i ograniczenia prawnomiędzynarodowe reparacji wojennych ze szczególnym uwzględnieniem relacji niemiecko-polskiej oraz 20-stronicowa dokumentacja/zestawienie z 10 października 2017 r. Świadczenia Niemiec związanie z bezprawiem narodowosocjalistycznym dla ofiar w państwach środkowo- i wschodnioeuropejskich, jak również dla ofiar reżimu SED [niem. – Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, Niemiecka Partia Jedności]. Podstawy ustawowe, traktaty prawnomiędzynarodowe i dane liczbowe. Oba dokumenty zostały opublikowane na stronie Bundestagu w języku niemieckim.

Tłumaczenia obu dokumentów opierają są na tych dokumentach w wersji dostępnej na dzień 23 stycznia 2018 r. Tłumaczenia dokonano za wiedzą i zgodą Służb Naukowych Bundestagu, ale jest to tłumaczenie nieautoryzowane przez te Służby. Do tłumaczenia oraz komentarza dodano przypisy autorki, zamieszczone jako przypisy końcowe.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640