Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

IZ PP nr 28 - Prezydentura Trumpa i kryzys w stosunkach amerykańsko - niemieckich

IZ Policy Papers nr 28 - prof. Jadwiga Kiwerska - Prezydentura Trumpa i kryzys w stosunkach amerykańsko - niemieckich

Prezydentura Donalda Trumpa stanowi ważną cezurę w relacjach amerykańsko-niemieckich. Wprawdzie spory na linii Waszyngton-Bonn/Berlin istniały i w przeszłości, to jednak specyficzne podejście obecnego gospodarza Białego Domu do relacji międzynarodowych oraz nowy styl uprawiania przez niego polityki zagranicznej spowodowały silne turbulencje we wzajemnych stosunkach. To, co dotąd tworzyło wspólną płaszczyznę porozumienia ‒ wartości i zasady, interesy i cele, wiarygodność i odpowiedzialność, przestało decydować o stanie relacji amerykańsko-niemieckich. Przyjęta przez Trumpa agenda polityki zagranicznej i jego formuła relacji z sojusznikami/partnerami, w myśl hasła „America First”, wytworzyły wyjątkową masę krytyczną.

W pracy starano się odpowiedzieć na pytanie o przyczyny obecnego kryzysu we wzajemnych stosunkach. Co stanowi istotę sporu amerykańsko-niemieckiego? Dlaczego Niemcy stały się obiektem szczególnego ataku ze strony prezydenta Trumpa i jaka była reakcja strony niemieckiej? W jakim stopniu kryzys na linii Waszyngton-Berlin jest tylko odpryskiem tego, co się dzieje w układzie transatlantyckim, a w jakiej mierze ma to swoje niezależne od tego kontekstu uwarunkowania? Oto kolejne pytania, na które poszukiwano odpowiedzi.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640