Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Podcasty IZ 10/2020:Przez Budapeszt, Pragę i Warszawę na Zachód.

Odcinek 10: Przez Budapeszt, Pragę i Warszawę na Zachód

Budapeszt, Praga i Warszawa w lecie i jesienią 1989 r. stały się przystankami dla tysięcy Niemców z NRD w ich drodze ku wolności. Nie była to łatwa droga. Oczekując na możliwość wyjazdu do RFN, czyli na zgodę komunistycznych władz Niemiec Wschodnich, setki, a potem i tysiące uchodźców, w tym całe rodziny z dziećmi, przebywało na terenie ambasad RFN lub koczowało na chodnikach przed budynkami placówek w tych trzech stolicach. O tej bezprecedensowej fali ucieczek z NRD, prowadzących w efekcie do zjednoczenia Niemiec, w przeddzień 30-tej rocznicy tego wydarzenia dr Agacie Kałabunowskiej opowiada prof. Jadwiga Kiwerska, kierownik zespołu Niemcy-Europa-Świat w Instytucie Zachodnim, autorka publikacji „Przez Budapeszt, Pragę i Warszawę na Zachód. Ucieczki Niemców z NRD w 1989 roku”, wydanej przez Instytut Zachodni, a zainspirowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Informujemy, że pierwszych 10 osób, które po odsłuchaniu tego odcinka skontaktuje się z Instytutem drogą mailową, otrzyma wspomnianą książkę. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt przez nasz adres mailowy: izpozpl@iz.poznan.pl. Prosimy o podanie adresu, na który można przesłać książkę.

YouTube - Przez Budapeszt, Pragę i Warszawę na Zachód.  


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640