Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Podcasty IZ 17/2021: Dzwony pożyczone - rozmowa z Marcelim Tureczkiem

Odcinek 17:  Dzwony pożyczone - rozmowa z Marcelim Tureczkiem

75 lat po wojnie straty dóbr kultury to temat wciąż aktualny i skomplikowany. W odniesieniu do ziem przyłączonych do Polski w wyniku II wojny światowej, zagadnienie to okazuje się jeszcze bardziej złożone ze względu na nie do końca uregulowany status prawny, stosunki polsko-niemieckie na przestrzeni lat oraz stosunek do dziedzictwa byłych i obecnych mieszkańców tego terenu. O dzwonach zrabowanych z obszarów przyłączonych do Polski w 1945 r., ich statusie i współczesnych losach Małgorzacie Bukiel opowiada dr hab. Marceli Tureczek, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, autor książki "Dzwony pożyczone. Studia historyczne i prawne nad problematyką strat dóbr kultury" wydaną przez Instytut Zachodni w serii "Ziemie Zachodnie. Studia i Materiały".

Informujemy, że pierwsze 3 osoby, które po odsłuchaniu tego odcinka prześlą na nasz adres mailowy: zielonacki@iz.poznan.pl poprawną odpowiedź na pytanie prof. Tureczka, otrzyma wspomnianą książkę. Prosimy o wyjaśnienie obu pojęć (Leihglocken i Patenglocken) oraz podanie adresu, na który można przesłać książkę.

Książka jest dostępna tutaj: iz.poznan.pl/publikacje/monogra…e/dzwony-pozyczone

Debata, na którą zapraszamy w odcinku będzie dostępna na żywo 22.01.2021 r. o godz. 15:00 tutaj: www.youtube.com/channel/UCP52jb0yMKgPAyEzKAkqbxA

 

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640