Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

19 kwietnia decyzja niemieckich Zielonych ws. kandydata na kanclerza

#Niemcy #wybory #Bundestag #Sojusz90/Zieloni #Baerbock #Habeck

W poniedziałek, 19 kwietnia partia Sojusz 90/Zieloni ma ogłosić decyzję w sprawie kandydata/ki na kanclerza. Informacja na ten temat znalazła się w liście federalnego dyrektora zarządzającego partii Michaela Kellnera skierowanym do szefów landowych struktur Sojuszu 90/Zielonych i członków Rady tego ugrupowania.

Według aktualnych notowań sondażowych Zieloni mogą liczyć na poparcie ponad 20% wyborców. W związku z tym po raz pierwszy w historii mają szansę na wystawienie kandydata lub kandydatki z realnymi szansami na objęcie stanowiska szefa niemieckiego rządu federalnego. Do nominacji partii na to stanowisko aspirują aktualni współprzewodniczący tego ugrupowania Annalena Baerbock i Robert Habeck. Oboje cieszą podobnym poziomem zaufania wśród wyborców, wyższym np. niż kandydat socjaldemokratów na kanclerza i obecny minister finansów w rządzie federalnym CDU-SPD Olaf Scholz. Formalną decyzję w sprawie nominacji kanclerskiej Zieloni mają podjąć w połowie czerwca. (KJ)

8 kwietnia 2021

https://www.sueddeutsche.de/politik/die-gruenen-kanzlerkandidatur-cdu-csu-1.5257857


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640