Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Inauguracja 20. Międzynarodowego Festiwalu Literatury w Berlinie

#ilb #literatura #festiwal #Berlin #Grütters

W Sali Kameralnej Filharmonii Berlińskiej odbyła się w dn. 9 września 2020 r. inauguracja 20. Międzynarodowego Festiwalu Literatury w Berlinie (20. internationales literaturfestival Berlin ilb). Festiwal potrwa do 19 września br. i będzie się odbywał w różnych miejscach Berlina, przy zachowaniu reguł dotyczących zabezpieczeń przed COVID-19. Łącznie w festiwalu weźmie udział 150 autorów z ok. 50 krajów.

W okresie 20 lat swego istnienia festiwal stał się jednym z najważniejszych wydarzeń dotyczących literatury współczesnej na świecie. Ma on na celu przybliżenie najnowszych osiągnięć literatury światowej.

Uroczyste przemówienie podczas inauguracji tegorocznej edycji ilb wygłosił peruwiański noblista w dziedzinie literatury Mario Vargas Llosa. Wśród uczestników znaleźli się mniej znani pisarze i literaci, ale też nazwiska światowej sławy, jak Olga Tokarczuk, a także David Grossan (Izrael), Colum McCann (Irlandia), Matias Faldbakken (Norwegia), Kamel Daoud (Algieria), Richard Ford (USA), Etgar Keret (Izrael) oraz wielu pisarzy z Niemiec, m.in. Daniel Kehlmann, Ingo Schulze, Nora Bossong, Thomas Hettche, Leif Randt, Wolfram Eilenberger, Eva Sichelschmidt i in.

Wśród tematów dominujących podczas tegorocznej edycji nie zabraknie takich, jak: prawa człowieka, otwartość na świat, różnorodność perspektyw, znaczenie dialogu i gościnności. Podczas spotkań autorskich i warsztatów będą poruszane nie tylko kwestie polityczne, dyskutowane aktualnie na świecie, ale też zagadnienia będące przedmiotem dyskursów naukowych. W różnych sekcjach przedstawione zostaną najnowsze trendy i nurty we współczesnej prozie, poezji i literaturze faktu, a także w literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Ważnym omawianym zagadnieniem będzie też upowszechnianie literatury i wspieranie czytelnictwa.

Minister stanu ds. kultury Monika Grütters zauważyła, iż w czasie kryzysu koronawirusa, po okresie lockdownu, festiwal jest „długo wyczekiwaną iskierką nadziei” nie tylko dla miłośników kultury, odczuwających niedosyt z powodu braku tego rodzaju wydarzeń, ale też zwłaszcza dla artystów, którzy są „skazani” na występy na żywo przed publicznością. Unaocznienie tego, co możliwe i pokazanie rzeczywistości, którą da się zmienić, jest tym, czym nas pisarze starają się zauroczyć. I właśnie taki jest program 20. Festiwalu Literatury.

Tegoroczny ilb otrzymał dofinansowanie z budżetu BKM w wysokości 600 tys. euro. Po raz pierwszy zaplanowano również wydarzenia cyfrowe. Inauguracja festiwalu, a także część imprez będzie transmitowana na żywo bądź dostępna do odtworzenia (nieodpłatnie) na portalu: WWW.literaturfestival.com przez cały okres trwania festiwalu. (MWM)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/kulturstaatsministerin-eroeffnet-20-internationales-literaturfestival-berlin-gruetters-kultureller-hoffnungsschimmer-in-der-corona-krise--1783584

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/welt-literaturen-live-und-digital-1783240

https://www.berlin.de/tickets/literatur/tipps/2844462-2916596-internationales-literaturfestival.html
https://www.literaturfestival.com/festival/programm


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640