Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Kanclerz RFN tylko na 8 lat?

#Niemcy #kanclerz #Merkel #kadencja

Coraz częściej w dyskusji publicznej w RFN podnoszona jest konieczność zmiany Ustawy Zasadniczej RFN, mającej na celu ograniczenie dopuszczalnego okresu sprawowania przez jedną osobę urzędu kanclerskiego do dwóch lub trzech kadencji (8 lub 12 lat). Obecnie brak jest takiego przepisu w niemieckiej konstytucji.

Do tej pory, zwłaszcza z perspektywy Polski, trwałość koalicji rządzących w RFN była postrzegana jako element wzmacniający państwo, także w perspektywie polityki europejskiej. Okazuje się jednak, iż ponad 15 lat sprawowania najważniejszego urzędu w państwie przez A. Merkel coraz częściej jest kwalifikowane przez niemieckie elity jako obciążenie systemu demokratycznego. Politolog Wolfgang Merkel postuluje koniec nieograniczonych czasowo rządów „demokratycznych ersatz-królów i ersatz-królowych”. W podobnym tonie wypowiedział się wiceprzewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu C. Linnemann, podkreślając, iż tego typu rozwiązanie powinno być stosowane również do stanowisk ministerialnych i wytrąciłoby partie ze swoistej strefy komfortu. (MB)

8 kwietnia 2021

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/carsten-linnemann-kritisiert-angela-merkel-wir-muessen-die-kanzlerschaft-auf-zwei-wahlperioden-begrenzen-a-28d91a33-4d0d-44cc-a3ad-8a0cdced0721

https://rsw.beck.de/aktuell/daily/meldung/detail/politikwissenschaftler-fordert-begrenzung-der-kanzleramtszeit


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640