Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

List premierów krajów związkowych w sprawie redukcji kontyngentu wojsk USA w RFN

#bezpieczeństwo #RFN #USA #relacjetransatlantyckie

Premierzy krajów związkowych Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji i Nadrenii-Palatynatu wystosowali wspólny list do senatorów i członków Izby Reprezentantów USA w sprawie redukcji kontyngentu wojsk amerykańskich w Niemczech. Na terytorium tych landów znajdują się największe bazy wojsk USA w Niemczech. Szefowie rządów tych krajów związkowych opowiadają się przeciwko ograniczeniu liczby żołnierzy USA w RFN. W liście podkreślają, że obecność wojsk amerykańskich w Niemczech ma ważne znaczenie dla bezpieczeństwa Europy, relacji transatlantyckich i zdolności NATO.

List skierowany do amerykańskich parlamentarzystów jest reakcją na zapowiedź prezydenta USA D. Trumpa ogłoszoną na początku czerwca br. dotyczącą redukcji kontyngentu US Army o 9500 żołnierzy. Obecnie w Niemczech stacjonuje ok. 34 000 żołnierzy amerykańskich. Na obecnym etapie nie jest jasne, które jednostki i bazy sił zbrojnych USA zostaną zredukowane. Konsultacje na ten temat na forum parlamentu USA mają się odbyć w tym tygodniu.

List został przygotowany z inicjatywy premiera Badenii-Wirtembergii Winfrieda Kretschmanna (Sojusz 90/Zieloni). Jego adresatami jest grupa trzynastu senatorów i członków Izby Reprezentantów, którzy zasiadają w komisjach odpowiedzialnych za politykę bezpieczeństwa i obrony i krytycznie wypowiadali się na temat zmniejszenia kontyngentu wojsk USA w Niemczech. (KJ)

https://www.sueddeutsche.de/politik/truppen-usa-deutschland-1.4972168

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640